Lidhu me ne

Letersi

Poezi erotike shqiptare nga Edmond Tupja !

4 poezi erotike shqiptare!

Në këto orë të vona menduam t’ju ofronim disa poezi erotike shqiptare. Ndonëse erotizmi gjendet si element në krijimtarinë e shkrimtarëve të mirënjohur si Lasgush Poradeci, Dritëro Agolli, Agron Tufa, Mimoza Ahmeti e të tjerë, në këtë artikull kemi zgjedhur disa poezi të mirëfillta të kësaj natyre. Pa u zgjatur shumë nisim me një krijim nga Edmond Tupja.

4 poezi erotike shqiptare!

Triptik

Oh, një grua lakuriq,
Në fund të barkut
Një iriq!

Oh, një burrë lakuriq,
Në fund të barkut
Dy kokrra fiq!

O iriq,
Mos ha fiq,
E ke dhomën plot me miq!…

Po kështu, me një tjetër poezi po të Tupes:

4 poezi erotike shqiptare!

Kokrra e Kafes

Ditën kur Zoti të krijoi
Një kokërr kafe të blatoi
Dhe zemërgjerë, aty për aty,
Diku poshtë ta ngjiti ty.

Ta ngjiti ty vertikalisht,
I dha jetë, i dha mish,
Pastaj më thirri e më tha:
“Atë kokërr kafe mos e nga!

Mos e nga e mos e kruaj,
Ndryshe mendja do të luajë,
Se s’ke mulli që ta bluash,
Në pleqëri do të vuash!”

Unë Atë nuk e dëgjova,
Kokrrën e kafes e shijoi:
Mjaltë e kripë me erë ftoi!
Nga trutë fare më shkalloi.

Atëher’ Zotit kaq fisnik
I kërkova një ibrik
Lëngun kafes për t’ia pirë,
Se me të s’kisha të ngirë.
Dëshirën Ai ma plotësoi,
Veç ibrikun s’ma vu në gojë,
Por ma vendosi diku poshtë,
Me lëfyt hem mish, hem kockë.
…………………………………………..

Sot që u plaka, shumë po vuaj,
Me këtë lëfyt asgjë më s’kruaj,
Se kockë bëhet në të rrallë
E prej vitesh jam në hall.

S’gjej dot për be kokërr kafe,
Natë e ditë merrem me llafe,
Kokrra e kafes është për të tjerë,
O pleqëri, moshë e përmjerë!…

Me teper

Stil16 orë më herët

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Shkodër

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Malësinë e Madhe Me pamjen e mrekullueshme që të ofron burimi karstik i Syrit...

Kryesore18 orë më herët

Berisha krahason Edi Ramën me diktatorin Hoxha: Përdori varfërinë për t’u ulur kokën njerëzve!

Duke folur para mbështetësve të tij në Fier, Sali Berisha ka krahasuar Edi Ramën me Enver Hoxhën, duke thënë se...

Stil18 orë më herët

Komediani Chris Rock: Mund t’u besoni të gjitha grave, përveç Amber Heard

Gjatë një shfaqjeje të dhënë së fundmi në Londër, komediani Chris Rock nuk u përmbajt aspak kur u bë fjalë...

Stil18 orë më herët

A ka një moshë ideale për të bërë fëmijë?

Teknikisht, gratë mund të mbeten shtatzënë dhe të lindin fëmijë që në momentin kur nis cikli menstrual, gjatë pubertetit e...

Stil18 orë më herët

Shkaqet e anemisë/ A ndikon gjenetika?

Anemia nga mungesa e hekurit (IDA) është kur mungesa e hekurit zvogëlon aftësinë e trupit për të bërë mjaftueshëm qeliza...

Stil19 orë më herët

Koliti/ Cilat janë shenjat e para?

Koliti është një term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e zorrës së trashë, i njohur gjithashtu si zorrë e...

Stil19 orë më herët

Në cilat raste është i nevojshëm një skaner i kockave?

Një skanim i kockave, i njohur gjithashtu si shintigrafi e kockave, është një teknikë e imazhit bërthamor në të cilën...

Stil19 orë më herët

Shtatzënia dhe deti: Gjithçka që duhet të dini

Një nga pyetjet më të zakonshme që një grua shtatzënë ka gjatë verës është nëse mund të notojë në det. Kur...

Stil19 orë më herët

“Më vinte turp”, Adrola Dushi tregon punën e saj të parë dhe pengun e vetëm që ka me Troin

Modelja Adrola Dushi është një ndër më të pëlqyerat vitet e fundit në vendin tonë ndërsa së fundmi ajo ka...

Stil19 orë më herët

7 ushqimet kryesore që mund të shkaktojnë puçrra

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë së botës. Shumë faktorë kontribuojnë në...

Facebook