Lidhu me ne

Stil

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë rrjedhje normale të gjakut nëpër arteriet e këmbëve. Normalisht, presioni i gjakut është i ngjashëm nëse matet në këmbë ose në krah. Nëse presioni i gjakut është më i ulët në këmbë, zakonisht do të thotë që krijimi i kolesterolit brenda arterieve të këmbëve po ndërhyn në qarkullim. Duke marrë matje të sakta të presionit të gjakut në vende të ndryshme përgjatë këmbëve, mjekët mund të përcaktojnë nëse keni ndonjë ngushtim arterial dhe nëse po, ku.

Në mënyrë që të merrni matje të sakta të presionit të gjakut, mjeku përdor një teknikë të quajtur ultratinguj Doppler. Ultratingulli i Dopplerit është një mënyrë pa dhimbje për të zbuluar gjakun që rrjedh nëpër një arterie të vogël. Ai përdor valë dhe një lloj sistemi zbulimi sonar për të bërë zhurmë kur zbulohet fluksi i gjakut. Për studimet arteriale të këmbëve (të quajtura presione segmentale të Dopplerit), në vend të stetoskopit përdoret ultratingulli Doppler, që zakonisht përdorin mjekët kur masin presionin e gjakut.

Cfarë ndodh kur kryhet testi?

Ju shtriheni dhe një teknik ose mjek vendos aparatet e presionit të gjakut rreth njërës nga këmbët në katër ose pesë vende (përfshirë kofshën, kërcirin dhe kyçin e këmbës). Më pas injekton me shiringë një solucion të qartë mbi lëkurë për të ndihmuar sensorin Doppler (i cili i ngjan një shkopi apo stilolaps) i cili rrëshqet lehtë për të ndihmuar në kryerjen e valëve të tingullit nëpër lëkurë.

Cdo aparat i presionit të gjakut fryhet dy herë. Herën e parë, fryhet vetëm në mënyrë të tillë që të ushtrojë një presion të butë në këmbë. Aparati dërgon informacion në një kompjuter në lidhje me madhësinë e këmbës dhe sa elastike arteriet duket se janë duke u rritur presioni. Një vijë me onde që nënkupton rrjedhën tuaj të gjakut shfaqet një video në ekran.

Herën e dytë, çdo aparat fryhet për të ushtruar më shumë presion në këmbë. Kjo përkohësisht ndërpret qarkullimin e gjakut në këmbë. Shumë pacientë shkurtimisht përjetojnë disa dhimbje si ngërçe. Ndërsa aparati shfryhet , mjeku vendos një sensor Doppler për të zbuluar momentin kur rrjedhja e gjakut fillon përsëri. (Kur ta bëjë këtë, do të dëgjoni një zhurmë që tingëllon si rrahjet e zemrës.) Kontrollimi i presionit të ajrit të prangos deflating në këtë kohë tregon presionin e gjakut të këmbës.

Pasi të jenë provuar të gjithë aparatet nga njëra anë, këmba tjetër kontrollohet në të njëjtën mënyrë. Për krahasim, ju gjithashtu keni kontrolluar presionin e gjakut në secilin krah duke përdorur teknikën Doppler. I gjithë testi zakonisht zgjat 45 minuta. Disa pacientë kanë presionet e këmbëve të kontrolluara si para ashtu edhe pas ushtrimit. Nëse ky është rasti për provën tuaj, ju kërkohet të ecni në një rutine për një kohë të shkurtër dhe më pas të bëni përsëri testimin. Versioni i ushtrimit të këtij testi kërkon më shumë kohë.

Cfarë rreziqesh ka nga prova?

Nuk ka rreziqe.

A duhet të bëj ndonjë gjë të veçantë pasi të mbarojë testi?

Ju nuk do të keni efekte anësore nga testi.

Sa kohë duhet para se të dalë rezultati i testit?

Mjeku j duhet të marrë një raport zyrtar brenda disa ditësh.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook