Lidhu me ne

Kioske

Intrigat e korrupsionit me emrin “Bordi i Transparencës”

Albanian Daily News

Nga Enver Bytyçi

Emërtimi “Bord i Transparencës” në fakt fsheh intrigën e korrupsionit. Kjo do të thotë se ky bord u krijua nga Edi Rama pikërisht për të fsheh elementët themelorë ku bazohet vendimi i këtij bordi, i cili në vend që t’i ulë, i ngre çmimet çdo javë.

Madje jo vetëm kaq! Ishte vetë kryeministri që nxiti ato gjasme protesta para kryeministrisë, që të dilte si “shpëtimtar” në “situatë lufte” “për të ndaluar rritjen e tmerrshme të çmimeve”! Dhe pas kësaj ngriti Bordet e Transparencës! Tashmë “me transparencë” shqiptarët paguajnë më shumë para për karburantet, edhe pse çmimi i tyre ulet në tregun ndërkombëtar. Do paguajnë 500 lekë për një kg vaj lule dielli e kështu me radhë. Nuk ka produkt ushqimor dhe energjitik që nuk është rritur me vendim të “Bordeve të Transparencës”, pa shpjeguar asnjëherë arsyen e rritjes së këtyre çmimeve!

Kjo metodë auto dhe kleprokratike e drejtimit të shtetit në Shqipëri ka krijuar dy realitete jo demokratike dhe po konsolidon politikat anti-popullore të Rilindjes. Së pari, rrit kontrollin e qeverisë në zhvillimin e ekonomisë, si dhe çmimeve duke krijuar kësisoj një ekonomi të centralizuar.

Së dyti, kkrijoi edhe një strukturëv tjetër korruptive në zingjirin e shumë strukturave të tilla të shtetit shqiptar. Korrupsioni në këtë rast zhvillohet midis kryeministrit dhe oligarkëve. Çmimet vendosen në fakt para se të merren vendimet e bordeve. Ato I vendos kryeministri në bashkëpunim me sipërnarrësit më të fuqishëm në energjitikë, karburante dhe tregëtinë e mallrave ushqimore. Më pas bordet thjesht urdhërohen të marrin vendimin përkatës pa transparencë, edhe pse quhen “Borde të Transparencës”!

Cilësori i “Transparencës” përdoret si maskë për të fsheh korrupsionin shtetëror me sipërmarrësit! Të dy palët ndajnë fitimin! Paratë i paguajmë ne qytetarët!

MË TEPËR

Stil3 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil12 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar20 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil5 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Facebook