Lidhu me ne

Kritike

Banderola e Mourinhos te Politekniku, tallje me Tiranën

Bashkia nuk ruan dot neutralitetin për të cilën Tirana u zgjodh nga UEFA

Banderola e Mourinhos te Politekniku, fyerje për Tiranën

( Të mërkurën), në orën 21:00, Feyenoord dhe Roma përballen në finalen e Conference League, një event që do të mbahet në stadiumin “Air Albania” të Tiranës.

Teksa kryeqytetin e kanë pushtuar tifozeritë e palëve kundërshtare dhe brohorimat po mbajnë të karikuar atmosferën emocionuese dhe rivalitetin e ndezur, një banderolë gjigante në sheshin “Nënë Tereza”, saktësisht mbi fasadën e Universitetit Politeknik të Tiranës shfaq trajnerin e Romës, José Mário dos Santos Mourinho.

“Mirë se vjen në Romën e vogël, mister Mourinho”, shkruhet në banderolën gjigande. Një pritje e veçantë për një trajner të veçantë, të njohur si “Special One”.

Por sado që i rezervohet një trajneri me famë, ajo është tërësisht e pavend.

Së pari, në një betejë sportive si kjo, Tirana është “fushë” neutrale. Por banderola për Mourinhon, e vendosur në një ndërtesë publike, e promovuar për më tepër nga kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj që e postoi atë në Instagramin e tij, e bën atë të njëanshme. Diçka kjo aspak e ndershme për imazhin tonë apo edhe për tifozët e Feynord, të cilët jo vetëm mund ta shohin si fyerje, por edhe si provokim. Dhe Feynordit nuk i mungojnë tifozët agresivë, të cilët shkaktojnë probleme në çdo vend ku udhëtojnë.

Së dyti, krahasimi Tiranë-Romë është qesharak.

Roma, e populluar nga më shumë se 2.900.000 banorë është një qytet me frymëmarrje, që ia del mbanë të sigurojë një jetesë me standarde, pavarësisht globalizimit apo flukseve të turistëve.

Thoni “Romë” dhe ju vijnë në mendje imazhet e Piazza Navona-s apo Fontana di Trevi-t. Një qytet ku mbizotëron respekti dhe fanatizmi për historinë, trashëgiminë dhe mjedisin.

Ndërsa Tirana është shndërruar prej kohësh në një qytet të vështirë për t’u banuar, me lagje të kryera në geto, me të pasur që e braktisin për të jetuar sa më në periferi të saj. Konsiderohet si një ndër qytetet më armiqësorë ndaj historisë; shembi teatrin kombëtar, një ndërtesë italiane, ka shkatërruar lagjet historike të saj për t’i zëvendësuar me mostra betoni. Hapësirat e gjelbra nëpër lagje janë gjithnjë e më të vogla.

“Gjeni të përbashkët” do të ishte një kërkesë tmerrësisht sfilitëse midis këtyre imazheve:

Tirana nuk i ndal ndërtimet, sipërfaqja e dhënë për leje rritet 60% - Gazeta Mapo

Një kryeqytet ende në krizë identiteti, që aspiron të jetë origjinal, por që po shndërrohet në një shëmti që nuk e duan as qytetarët e vet.

Ndaj banderola për Mourinhon dhe diçitura e saj ngjajnë me një lëpirje të shëmtuar, që synon të tërheqë vëmendje, por na tregon në të kundërt sa dallkaukë kemi mbetur.

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Berisha: Legalizimi i kanabisit doktrinë e propaganduar nga Soros, ligj që do mbjellë krim

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë një takimi me gratë demokrate e konsideroi akt kriminal nismën ligjore të qeverisë për të legalizuar...

Stil2 orë më herët

Zbuloni arsyet e renies se flokeve!

Shpeshhere njerezit ankohen se kane probleme me renien e flokeve por nuk dine arsyet pse. Ne mund tu ndihmoje, ja...

Stil2 orë më herët

Ushqimet qe luftojne anemine!

Anemia ndodh kur trupi jonë nuk prodhon mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Kjo gjendje shkaktohet kryesisht nga humbja e...

Stil2 orë më herët

Dashuria toksike: Si të dallosh një partner toksik

Toksiciteti i një marrëdhënieje matet me matësin e dhimbjes.Thënë më thjeshtë, sa ju bën të vuani dinamika që përjetoni në...

Stil2 orë më herët

Gjashtë fakte të çuditshme për shenjat e horoskopit

1-PeshorjaShumica e miliarderëve janë nën shenjën e Peshores (12% e miliarderëve) – Peshorja më e pasur në botë është Alice...

Stil2 orë më herët

Gjërat që nuk dinit për shenjën e Gaforres

Shenja e horoskopit të Gaforres lidhet me simbolin e “gaforres”.Shenja e Gaforres është shenja e katërt e zodiakut dhe lidhet...

Stil3 orë më herët

Dieta fantastike: Humbini 12 kg për vetëm një muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy...

Stil3 orë më herët

Pse duhet të hani mjaltë me arra ?

E mbani mend herën e fundit kur keni ngrënë mjaltë dhe arra? Me siguri do të ketë qenë në shtëpinë...

Stil3 orë më herët

Para apo pas ngrënies, kur është koha e duhur për të pirë ujë

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës. Pirja e ujit është shumë e rëndësishme për organizmin....

Stil3 orë më herët

Era e keqe e gojës? Nga se shkaktohet dhe çfarë mund të bëni për ta shmangur

Ne të gjithë jemi përballur me erën e keqe të gojës në një formë apo në një tjetër. Për disa...

Facebook