Lidhu me ne

Kritike

Andi Bushati ‘shpërthen’ ndaj diplomatëve: S’do dëgjojmë p*rdhët e tyre, bëjnë pazar 3 vite e ikin

Bushati ‘shpërthen’ ndaj diplomatëve: S'do

Analisti Andi Bushati ka folur ashpër teksa iu referua ndikimit të diplomatëve të huaj perëndimorë dhe amerikanë në Shqipëri.

I ftuar në studion e ‘Open’ në News 24, Bushati tha se të gjithë diplomatët janë kalimtarë dhe se të dëgjosh opinionet e atyre që janë kalimtarë, nuk na bën një vend properëndimor.

Analisti u shpreh se ka një hendek të madh mes të qenit krah Perëndimit dhe atyre që servilosen, teksa theksin e vuri mbi faktin se jo gjithmonë duhet marrë parasysh ajo çka thonë diplomatët.

“Jam dakord dhe i besoj ata që kanë këtë diskurs properëndimor, por çfarë properëndimor? Padyshim të jemi në NATO, t’i vëmë sanksione Rusisë, këtu jemi properëndimor. Por të dëgjojmë, më falni për shprehjen, p*rdhët e çdo diplomati që vjen, bën pazarin tre vjet dhe ikën, s’jemi as pro dhe as kundër perëndimor.

Kush e mendonte që Berishës do i vinte Xhorxh Bush në zyrë? Asnjëri! Kush e besonte që kampioni i sotëm i Amerikës Edi Rama, para 9 vitesh ta shpallte që ushqente celula antiamerikane? Të gjithë diplomatët kalimtar, këtyre u duhet thënë dhe jo kur mendojmë se kemi të drejtë. Por nëse shumica e shqiptarëve janë për të mbajtur aksin properëndimor, po patjetër!

Por midis të qenit properëndimor dhe b*thlëpirës, është një hendek i madh dhe duke qenë pro të parës, nuk justifikon të dytën”, tha Bushati.

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, është kritikuar shpesh për ndërhyrjet e saj në punët e brendshme të politikës shqiptare, e sidomos në situatën e Partisë Demokratike.

Politikanë, analistë dhe diplomatë të njohur janë shprehur se ambasadorja nuk duhet të ndërhyjë në politikën e brendshme të një partie, nuk duhet të jetë e njëanshme, por neutrale. Kim është konsideruar edhe si ‘krah i djathtë’ pasi ambasadorja i ka kursyer gjithmonë kritikat për qeverinë Rama.

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Berisha me shqiptarët e Diasporës: PS riktheu monizmin e plotë, kontrollon 99.9% të pushteteve

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një bashkëbisedim me Diasporën dhe emigrantët në Zelandën e Re. Në fjalën e...

Radar9 orë më herët

Putin poshtërohet në aeroportin e Turkmenistanit, askush nuk e pret (VIDEO)

Në Turkmenistan është organizuar samiti kaspian. Aty ka marrë pjesë edhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili ka lënë...

Stil1 ditë më herët

Shenjat e horoskopit që gjithmonë nënvlerësohen

Ju nuk mund ta bëni atë. Është përtej mundësive tuaja. Në vend të kësaj bëni diçka më pak sfiduese. Të...

Radar1 ditë më herët

Vladimir Putin politikani më popullor në Serbi

Popullariteti i presidentit rus në Serbi është vetëm një përqindje më poshtë se ai i presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Mes...

Sport1 ditë më herët

Pritej largimi i tij, Salah rinovon me Liverpool

Kur mendohej se rrugët mund të ndaheshin përfundimisht, siç ndodhi me partnerin e tij në sulm Sadio  Mane, Liverpool bën...

Stil1 ditë më herët

Mimi Kodheli tregon ‘sekretin’ e një martese të lumtur: Kam 35 vjet që ia hekuros ende këmishat burrit

Deputetja e PS, Mimi Kodheli ka rrëfyer ‘çelësin’ e lumturisë së martesës së saj. E ftuar në emisionin “Rudina” në...

Stil1 ditë më herët

14 mësime parash që mund të mësoni nga Beyonce

Edhe pse kantautorja njihet si një yll për shkak të muzikës së saj fuqizuese, Beyoncé Knowles e ka zgjeruar shtrirjen...

Stil1 ditë më herët

Beyonce kërkon që të lëmë punën. Kënga e re i përshtatet kulturës së dorëheqjeve masive

Kënga e re e këngëtares Beyonce, “Break My Soul” prek gjendjen e keqe të punëtorëve që ka ndihmuar një numër...

Stil1 ditë më herët

5 mësime sipërmarrjeje që mund të mësojmë nga nënat

Në këtë artikull ju sjellim 5 mësime që mësojmë nga nënat tona, si në biznes ashtu edhe në jetë, që...

Stil1 ditë më herët

2022 Kia EV6 fiton çmimin “Wards Auto’s 10 Interiors & UX”

Kia EV6 2022 u shpall fitues i çmimit “Wards Auto’s 10 Interiors & UX”. EV6 është automjeti i parë i dedikuar me...

Facebook