Lidhu me ne

Kryesore

Harta e re gjyqësore, Berisha: Reforma e Soros shkatërroi drejtësinë, Apeli sundohet nga çifti Sadushi

Harta e re gjyqësore, Berisha: Reforma e Soros shkatërroi

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha zhvilloi një takim me avokatët për të folur mbi problematikat e sistemit të drejtësisë dhe hartës së re gjyqësore.

Në tryezën e përbashkët me avokatët dhe ekspertë në fushën e drejtësisë, Berisha u shpreh se harta e re gjyqësore e miratuar është në kundërshtim me Kushtetutën dhe Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Berisha tha se reforma e George Soros shkatërroi sistemin e drejtësisë në Shqipëri, në një kohë kur supozohej që reforma t’i jepte shqiptarëve një sistem më të drejtë.

Kryedemokrati tha se qëllimi i Edi Ramës është të përqendrojë në duart e tij drejtësinë. Ndërkaq Berisha shtoi se drejtësia në Shqipëri ka në krye një ‘satrap’ siç është Sokol Sadushi i cili ka përqendruar të gjitha çështjet në duar. Kryedemokrati tha se Rama po synon që gjykimin në Apel t’ia dorëzojë bashkëshortes së Sadushit, duke e kthyer Apelin në sundimin e çiftit Sadushi.

“Harta e re gjyqësore e cila vjen në kundërshtim flagrant me Kushtetutën, Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, është kapaku që i vihet arkivolit në të cilin e mbylli reforma e drejtësisë sistemin e drejtësisë në Shqipëri.

Shqipëria kaloi në një proces unik në planetin Tokë. Asnjë vend asnjë komb, asnjë pushtues nuk ka guxuar t’i shkatërrojë një veni tjetër një kombi sistemin e drejtësisë, siç e shkatërroi reforma e Soros drejtësinë në Shqipëri. Një reformë do të synonte që shqiptarët të kishin një sistem më të drejtë, dhe kjo reformë e rrënoi.   

Një nga megaferat korruptive më të mëdha të kohës. Për të mbyllur gjithë këtë katastrofë kërkojnë të ndërtojnë një hartë të re gjyqësore e cila vjen në kundërshtim flagrant të largësisë për ofrimin e këtij shërbimi. Tani kërkojnë ku është qëllimi. Të përqendrojnë vendimin.

Çfarë ndodh sot në drejtësinë shqiptare? Drejtësia shqiptare ka një satrap, dhe ky satrap quhet Sokol Sadushi. Në gjykatën e Lartë asnjë çështje nuk del pa shqyrtim pa vendosur Sadushi. T gjitha çështjet me shtetin administrative i shqyrton Kolegji Administrativ që kryesohet nga Sadushi. Të gjitha çështjet për energjinë, karburantin kanë anëtar këshilli Sadushin. Edi Rama kërkon ta përqëndrojë gjykimin në Apel në dorë të bashkëshortes të Sadushit, Edlira Petro, e cila edhe sot bën ligjin, bën dalldi. Gjykata e Apelit është e tëra në sundimin e çiftit Sadushi. Tani që Rama të ushtrojë kontrollin total në të gjitha çështjet duhet që kjo gjykatë të jetë në Tiranë”, tha Berisha.

MË TEPËR

Radar4 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil7 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil17 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar25 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook