Lidhu me ne

Gatime

Vlerat e mishit të kuq dhe sa shpesh duhet konsumuar

Vlerat e mishit të kuq dhe sa shpesh duhet konsumuar

Mishi i kuq është mishi i gjitarëve, i cili normalisht është i kuq kur është i papërpunuar.

Ka shumë pretendime kontradiktore për ndikimin e mishit të kuq në shëndetin e njeriut. Disa besojnë se mund të shkaktojë dëm, ndërsa të tjerë sugjerojnë se nuk shoqërohet me sëmundje ose efekte të tjera të këqija. Megjithatë, ky artikull tregon më shumë për rolin e mishit të kuq në organizëm:

Së pari, mishi i kuq furnizon trupin me proteina: Një porcion 85 gramësh i mishit të kuq furnizon rreth gjysmën e sasisë së proteinave për të cilën një i rritur ka nevojë për dietën e përditshme. Proteinat që merrni nga mishi i kuq përmbajnë të gjitha aminoacidet e nevojshme për ndërtimin e muskujve dhe riparimin e indeve. Masa e muskujve është thelbësore sepse ju jep mundësinë për të qenë fizikisht aktiv, por gjithashtu prodhon enzima dhe hormone që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve. Proteinat janë gjithashtu të lidhura me humbjen e peshës, pasi ajo redukton urinë dhe ju mbanë të ngopur për orë pas vaktit tuaj.

I pasur me hekur:  Mjketë rekomandojnë që gratë të konsumojnë çdo ditë 18 miligramë hekur dhe burrat të konsumojnë 8 mg. Mishi i kuq i ligë furnizon një sasi të mirë hekuri në varësi të prerjes së mishit dhe përmban një formë hekuri që absorbohet më lehtë se hekuri në ushqimet me bazë bimore. Shtuarja e mishit të kuq në dietën tuaj një ose dy herë në javë mund t’ju ndihmojë të konsumoni sasinë e hekurit që trupi juaj ka nevojë për qelizat e kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen të mjaftueshëm për të gjitha pjesët e tjera të trupit tuaj. Mangësitë e hekurit mund të ndikojnë në problemet e të mësuarit si dhe në çështjen e energjisë së ulët dhe sjelljes. Një porcion 85 gramësh mish viçi i bluar ofron 2.4 mg hekur, dhe një porcion mish i pjekur furnizon 2.6 mg.

Përmban zink: Zinku ndihmon në ndërtimin e masës së muskujve, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në nxitjen e një truri të shëndetshëm. Personi mesatar ka nevojë për 8-11 mg zink çdo ditë. Një porcion 85 gram i mishit të bluar të lopës përmban 5.3 mg zink, dhe një servis i mishit të mishit furnizon 7 mg.

I pasur me vitaminë B:  Mishi i kuq i butë është një burim natyror i shumë vitaminave B. Ngrënia e ushqimeve që përmbajnë vitamina B natyrisht që është e rëndësishme sepse ndihmon në promovimin e një trupi të shëndetshëm. Mishi i kuq i butë përmban B-12 për sistem të shëndetshëm nervor dhe B-6 për sistem të fortë imunitar. Mishi i kuq gjithashtu përmban niacinin, një vitaminë B që ndihmon tretjen, dhe riboflavinën, një tjetër vitaminë B që ndihmon shëndetin e lëkurës dhe syve.

Mbani parasysh: Nëse hani mish të kuq, kufizoni konsumin në jo më shumë se rreth tre porcione në javë. Tre porcione janë ekuivalente me rreth 350–500 g peshë të gatuar.

/ Healthline

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook