Lidhu me ne

Gatime

Vlerat e mishit të kuq dhe sa shpesh duhet konsumuar

Vlerat e mishit të kuq dhe sa shpesh duhet konsumuar

Mishi i kuq është mishi i gjitarëve, i cili normalisht është i kuq kur është i papërpunuar.

Ka shumë pretendime kontradiktore për ndikimin e mishit të kuq në shëndetin e njeriut. Disa besojnë se mund të shkaktojë dëm, ndërsa të tjerë sugjerojnë se nuk shoqërohet me sëmundje ose efekte të tjera të këqija. Megjithatë, ky artikull tregon më shumë për rolin e mishit të kuq në organizëm:

Së pari, mishi i kuq furnizon trupin me proteina: Një porcion 85 gramësh i mishit të kuq furnizon rreth gjysmën e sasisë së proteinave për të cilën një i rritur ka nevojë për dietën e përditshme. Proteinat që merrni nga mishi i kuq përmbajnë të gjitha aminoacidet e nevojshme për ndërtimin e muskujve dhe riparimin e indeve. Masa e muskujve është thelbësore sepse ju jep mundësinë për të qenë fizikisht aktiv, por gjithashtu prodhon enzima dhe hormone që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve. Proteinat janë gjithashtu të lidhura me humbjen e peshës, pasi ajo redukton urinë dhe ju mbanë të ngopur për orë pas vaktit tuaj.

I pasur me hekur:  Mjketë rekomandojnë që gratë të konsumojnë çdo ditë 18 miligramë hekur dhe burrat të konsumojnë 8 mg. Mishi i kuq i ligë furnizon një sasi të mirë hekuri në varësi të prerjes së mishit dhe përmban një formë hekuri që absorbohet më lehtë se hekuri në ushqimet me bazë bimore. Shtuarja e mishit të kuq në dietën tuaj një ose dy herë në javë mund t’ju ndihmojë të konsumoni sasinë e hekurit që trupi juaj ka nevojë për qelizat e kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen të mjaftueshëm për të gjitha pjesët e tjera të trupit tuaj. Mangësitë e hekurit mund të ndikojnë në problemet e të mësuarit si dhe në çështjen e energjisë së ulët dhe sjelljes. Një porcion 85 gramësh mish viçi i bluar ofron 2.4 mg hekur, dhe një porcion mish i pjekur furnizon 2.6 mg.

Përmban zink: Zinku ndihmon në ndërtimin e masës së muskujve, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në nxitjen e një truri të shëndetshëm. Personi mesatar ka nevojë për 8-11 mg zink çdo ditë. Një porcion 85 gram i mishit të bluar të lopës përmban 5.3 mg zink, dhe një servis i mishit të mishit furnizon 7 mg.

I pasur me vitaminë B:  Mishi i kuq i butë është një burim natyror i shumë vitaminave B. Ngrënia e ushqimeve që përmbajnë vitamina B natyrisht që është e rëndësishme sepse ndihmon në promovimin e një trupi të shëndetshëm. Mishi i kuq i butë përmban B-12 për sistem të shëndetshëm nervor dhe B-6 për sistem të fortë imunitar. Mishi i kuq gjithashtu përmban niacinin, një vitaminë B që ndihmon tretjen, dhe riboflavinën, një tjetër vitaminë B që ndihmon shëndetin e lëkurës dhe syve.

Mbani parasysh: Nëse hani mish të kuq, kufizoni konsumin në jo më shumë se rreth tre porcione në javë. Tre porcione janë ekuivalente me rreth 350–500 g peshë të gatuar.

/ Healthline

MË TEPËR

Gatime4 orë më herët

Receta ushqimore të shpejta dhe të shëndetshme

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta...

Mix4 orë më herët

Si kurohet ? Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku

Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milionë dollarë në vit për të...

Mix4 orë më herët

5 arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më...

Mix4 orë më herët

Djegie dhe bezdisje gjatë urinimit? Shkaqet, rreziqet dhe trajtimi

Ndjesia e djegies teksa urinoni është një simptomë e shpeshtë që prek si meshkujt dhe femrat dhe përgjithësisht tregon një...

Mix4 orë më herët

Çfarë tregojnë djegia dhe dhimbja gjatë urinimit?

Urinimi i dhimbshëm dhe me djegie, i njohur gjithashtu si dizuri  (Dysuria), më së shpeshti ndihet në tubin që mbart...

Mix4 orë më herët

A duhet ta shmangni mëngjesin nëse sheqeri në gjak është i lartë?

nga AgroWeb Është e rëndësishme që para takimit me mjekun tuaj ju të keni ruajtur gjurmimin e niveleve të glukozës...

Mix4 orë më herët

Cilat janë 3 makinat më të shpejta në botë?

Ky model i veçantë është me prodhim të kufizuar, kushton gati 4 milionë euro dhe drejtohet vetëm nga 30 klientë...

Mix4 orë më herët

Si i fitojnë paratë Meghan Markle dhe Harry?

Hoqën dorë nga privilegjet mbretërore, si i sigurojnë paratë Meghan dhe Harry? Episodet e para të një seriali që në...

Mix4 orë më herët

1 në një milion, Celine Dion diagnostikohet me sëmundjen e rrallë

1 në një milion, Celine Dion diagnostikohet me sëmundjen e rrallë Këngëtarja e famshme botërore, Celine Dion, është diagnostikuar me...

Radar5 orë më herët

Berisha shfaqet me syze në takimin me të, Mesiç: Uroj të mbetet shumë më tutje në politikë

Berisha shfaqet me syze në takimin me të, Mesiç: Uroj të mbetet shumë më tutje në politikë Pas goditjes së...

Facebook