Lidhu me ne

Gatime

Lëngu i mishit është një burim i pastër proteinash

Thai beef soup with mushrooms recipe | delicious. magazine

SEKRETI I JETESËS SË SHËNDETSHME

Lëngu i mishit është një burim i pastër proteinash, i cili përftohet nga zierja në ujë e kockave dhe kërceve të mishit.

Njihuni me 5 nga përfitimet shëndetësore që ky lëng mund t’i ofrojë organizmit tuaj.

1. Mund të veprojë kudër plakjes Përmbajtja e lartë e kolagjenit dhe aminoacideve të tjera ka një ndikim direkt mbi hidratimin, elasticitetin dhe shëndetin e lëkurës.

2. I mirë për tretjen dhe shëndetin e sistemit tretës Xhelatina e lëngut të mishit nxit lëvizjen e shëndetshme të ushqimit drejtë zorrëve.

3. Mund të nxisë funksionimin e sistemit imunitar Aminoacidet që gjenden në të mbrojnë zorrën e hollë e cila luan një rol kyç sin ë përthithjen e ushqyesve por edhe mbrojtjen e imunitetit.

4. Përmirëson shëndetin e kyçeve Kolagjeni ndihmon në reduktimin e dhimbjeve dhe funksionimin e kyçeve tek pacientët me osteoartrit. Ky lëng gjithashtu mund të parandalojë dëmtimet e ndryshme dhe rikuperojë indet apo tendinat.

5. Përmirëson gjumin Studimet tregojnë se amino acidi glicinë që gjendet tek lëngu i mishit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tek pacientët që vuajnë nga insomnia, duke ulur edhe temperaturën e trupit për një gjumë më të mirë.

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix5 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix5 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix5 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix23 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix23 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook