Lidhu me ne

Mix

35 ushqimet më të mira për trurin

35 ushqimet më të mira për trurin

Ushqimi dhe gjendja shpirtërore janë aq të ndërlikuara saqë kanë frymëzuar një fushë të re të studimit të trurit: Psikiatrinë ushqyese , e cila shqyrton se si ajo që hamë ndikon në mënyrën se si ndihemi.

Ushqimet që hani mund të krijojnë ose prishin gjithçka nga puna dhe produktiviteti juaj deri te gjendja juaj mendore dhe shëndeti fizik. Për të rritur disponimin dhe nivelet e energjisë së trurit, vendosni këto 35 ushqime në listën tuaj ushqimore:

Karbohidratet komplekse

1. Farat e kungullit
2. Mollët
3. qiqrat
4. Luleshtrydhet
5. Bollguri

Karbohidratet komplekse përmbajnë më shumë lëndë ushqyese sesa karbohidratet e thjeshta dhe, për shkak të përmbajtjes së tyre më të lartë të fibrave, duhet më shumë kohë për t’u shpërbërë.

Proteina

6. Vezë
7. Salmon
8. Thjerrëza
9. Pulë
10. Mish pa dhjamë

Proteina është e nevojshme për nivele të shëndetshme të energjisë. Duhet më shumë kohë për t’u tretur sesa karbohidratet, duke mbajtur të balancuar sheqerin në gjak dhe duke siguruar energji të qëndrueshme.

Yndyrna të shëndetshme

11. Avokado
12. Ullinj
13. Tofu
14. Çokollatë e zezë
15. Sardele

Acidet yndyrore omega-3 janë pjesë e membranave qelizore, veçanërisht në tru, dhe ngrënia e ushqimeve si salmoni dhe sardelet është treguar se lehtëson depresionin dhe përmirëson disponimin .

Folate

16. Spinaq
17. Asparagus
18. Lakra Brukseli
19. Shege
20. Midhje

Folati luan një rol në prodhimin e dopaminës dhe ndikon në neurotransmetues të tjerë të lidhur me humorin, duke ju ndihmuar të mbani qetësinë dhe të vazhdoni.

Hekuri

21. Patate
22. Gjel deti
23. arra
24. Fasule
25. Kuinoa

Hekuri i ulët mund të shkaktojë lodhje dhe depresion. Proteinat që gjenden në hekur ndihmojnë gjithashtu në ruajtjen e funksionit dhe zhvillimit të shëndetshëm të trurit.

Vitaminë C

26. Portokall
27. Limon
28. Kivi
29. Speca
30. Domate

Vitamina C është një antioksidant që ndihmon aftësinë e trupit për të prodhuar neurotransmetues, duke përfshirë dopaminën dhe serotoninën, të cilat të dyja punojnë për të stabilizuar gjendjen shpirtërore.

Melatonin

31. Qershi 32. Rrush
33. Elb
34. Brokoli
35. Fistik

Melatonina nuk ka një efekt gjumëtar. Në vend të kësaj, ajo ju zhvendos në një gjendje që ju ndihmon të lehtësoni rrugën drejt gjumit . Ngrënia e ushqimeve të pasura me melatonin para gjumit mund t’ju ndihmojë të përfitoni plotësisht nga rritja natyrale e këtij hormoni që clirohet në mbrëmje.

MË TEPËR

Kryesore3 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix3 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix3 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix3 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix4 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix4 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix4 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix4 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix14 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix14 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook