Lidhu me ne

Mix

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për dhëmbët

Best Foods for Healthy Teeth: Eat These 7 Foods for Healthy, White teeth |  India.com

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për dhëmbët

Nëse dëshironi një buzëqeshje të shëndetshme, tashmë do ta dini rëndësinë e larjes, por a keni menduar për dietën tuaj? Produktet me sheqer janë ndër ushqimet më të këqija për dhëmbët pasi krijojnë kushtet për prishjen e dhëmbëve. Në vend të kësaj, përqendrohuni në të ngrënit e ushqimeve me më shumë lëndë ushqyese që forcojnë dhëmbët tuaj dhe mbrojnë nga kavitetet.

Ka aq shumë informacione rreth dietës për humbje peshe saqë efekti i ushqimit në dhëmbët tanë mund të anashkalohet. Sot do të shqyrtojmë ushqimet më të mira dhe më të këqija për dhëmbët, në mënyrë që të mund të bëni zgjedhje më të zgjuara.

Nëse dëshironi një buzëqeshje më të ndritshme, gjëja numër një që mund të bëni është të lani dhëmbët rregullisht. Shoqata Amerikane Dentare rekomandon larja e dhëmbëve dy herë në ditë për dy minuta çdo herë.

Ushqimet më të këqija për dhëmbët

Ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri

Karamelet, biskotat dhe ëmbëlsirat janë gjithashtu disa nga ushqimet më të këqija për dhëmbët tuaj. Kur bakteret në gojë ushqehen me sheqer, ato prodhojnë një nënprodukt acid që heq smaltin nga dhëmbët. Gjithashtu kur sheqeri bie në kontakt me pllakën në dhëmbë, ai stimulon prodhimin e acidit i cili nga ana e tij sulmon shtresën e jashtme të smaltit të dhëmbëve dhe ju bën të prekshëm ndaj prishjes së dhëmbëve.

Agrumet

Agrumet si limoni, portokalli dhe grejpfruti përmbajnë sasi të larta acidi. Rezultati; Acidet mund të çojnë në gërryerje të smaltit mbrojtës, sipas Shoqatës Amerikane të Stomatologjisë. Ndërsa agrumet ofrojnë përfitime shëndetësore, ato shijohen më së miri në moderim dhe si pjesë e një vakti për të minimizuar prodhimin e acidit.

Karbohidratet e thjeshta

Karbohidratet e thjeshta si patatinat nuk janë ushqimet më të mira për dhëmbët. Hulumtimi i vitit 2011 në Revistën Pediatric Dentistry zbuloi se konsumi i karbohidrateve të rafinuara, të tilla si patatina, lidhej me nivele më të larta të prishjes së dhëmbëve. Patate të skuqura priren të kapen midis dhëmbëve tuaj. Dhe këto mbetje ushqimore shkaktojnë krijimin e pllakave, duke ju vënë në rrezik të prishjes së dhëmbëve.

Dëshironi një alternativë? Provoni të ndërroni karbohidratet e thjeshta me karbohidrate komplekse si buka me drithëra të plota, quinoa, patatet dhe tërshëra.

Ushqimet e forta

Ju mund të mendoni se akulli është i padëmshëm sepse përmban vetëm ujë. Megjithatë, përtypja e akullit mund të shkaktojë që ai madje të çojë në thyerje të dhëmbëve. Gjithashtu krijon mikroçarje në smalt, të cilat mund të shkaktojnë ndjeshmëri dhe çarje të dhëmbëve.

Ushqimet më të mira për dhëmbët

Frutat dhe perimet krokante

Frutat dhe perimet si karotat, selino dhe mollët janë një zgjedhje e shkëlqyer për dhëmbët tuaj. Ndërsa nuk zëvendësojnë larjen, ato mund të veprojnë si një furçë dhëmbësh natyrale dhe madje të heqin pllakën. Ka prova që ngrënia e shumë perimeve mund të jetë e mirë për dhëmbët tuaj, si dhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Ushqimet e pasura me kalcium

Kalciumi është miku juaj sepse luan një rol thelbësor në forcimin e smaltit tuaj. Plotësimi i nevojave tuaja për kalcium ka shumë përfitime. Një studim i vitit 2017 në Klinikë Oral Investigations zbuloi se gratë e reja me konsum më të ulët të kalciumit kishin një rrezik në rritje të sëmundjeve orale.

Përfshirja e ushqimeve si qumështi, djathi dhe kosi në dietën tuaj do të rrisë marrjen e kalciumit. Në një dietë vegane? Ka shumë alternativa me bazë bimore, si zarzavate me gjethe dhe fasule, të cilat janë të pasura me kalcium.

Proteinat

Proteinat pa yndyrë si mishi i pulës, peshku dhe vezët janë burime të pasura të fosforit. Ky mineral është jetik për rindërtimin e smaltit dhe mund të mbrojë kundër prishjes së dhëmbëve, sipas Shoqatës Amerikane Dentare.

Arra

Arrat janë një zgjedhje fantastike për një rostiçeri miqësore me dhëmbët. Ato janë të pasura me minerale si kalciumi, të cilat forcojnë smaltin.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Problemet shëndetësore… nga ajri i kondicionuar

Shumë do të pajtohen se asgjë nuk mund ta freskojë dhomën, siç mund ta bëjë kondicioneri, të cilin shumë njerëz...

Temporal11 orë më herët

Një leksion gazetarie nga Ambrozia Meta

Në ditën e parë të punës, në një televizion informativ, më dërguan për të raportuar në Rinas, për mbërritjen e...

Mix11 orë më herët

7 përfitimet kryesore nga konsumimi i pjeprit

Pjepri përmban nivele të larta të vitaminës A, një antioksidant i fuqishëm që i bën mirë lëkurës. 2. Përmban flavonoide,...

Mix11 orë më herët

Jennifer Lopez mbështet publikisht Britney Spears

Jennifer Lopez i ka dërguar një mesazh mbështetjeje Britney Spears, pas përplasjeve të yllit të popit me ish-partnerin dhe babain...

Mix11 orë më herët

Cilat ushqime bëjnë mirë për veshkat ?

Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin dhe eliminimin e mbetjeve nga trupi. Çdo ditë, ata filtrojnë produktet e mbeturinave dhe ujin...

Mix11 orë më herët

A mund të hajë banane një person me diabet?

Megjithatë, pavarësisht se janë një frut i shëndetshëm, bananet shpesh konsiderohen të pashëndetshme për shkak të përmbajtjes së lartë të...

Mix11 orë më herët

Pse po shëndosheni ?

5 veprime mëngjesi që po ju shëndoshin Të gjithë e kemi provuar, i vëmë vetes qëllim të humbasim ca kile,...

Radar12 orë më herët

Arbër Zaimi: Vuçiç po planifikon të vrasë 5-6 serbë në Veri

Arbër Zaimi: Vuçiç po planifikon të vrasë 5-6 serbë në Veri Anëtari i kryesisë së Vetëvendosjes, Arbër Zaimi, thotë se...

Radar13 orë më herët

Ajo që po ndodh në Kosovë duhet të shqetësojë të gjithë prijësit e urtësisë.

Nga Gaz Aga Ajo që po ndodh në Kosovë duhet të shqetësojë të gjithë prijësit e urtësisë. Një polarizim i...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha i futet seriozisht palestrës

Bebe Rexha këtë vit ka qenë shumë pak aktive në muzikë Këngëtarja Bebe Rexha, së fundmi publikoi një video të...

Facebook