Lidhu me ne

Mix

Ushqimet që ju plakin më shpejt, ja pse duhet t’i eliminoni nga dieta juaj

Qëllimi kryesor, sidomos I grave është të duken sa më të reja në moshë. Kohët e fundit kanë përdorur shumë dhe operacionet plastike për të rregulluar difekte të moshës si rrudhat, rënia e lëkyrës, shëndeti I tepërt etj. Për t’u kujdesur për vetën tani që jeni në kohë duhet të mos hani këto ushqëime:


1.Çokollatat: U surprizuat apo jo?! Ngrënia e ushqimeve me sheqer ndikon në plakjen e parakohëshme. Për të kuptuar se si sheqeri ndikon në këtë gjë, është e rëndësishme që të kemi parasysh dy proteinat që e mbajnë lëkurën të freskët dhe rinore: kolagjenin dhe elastinën. Çdo gjë që ndërhyn në këto proteina do të ketë një efekt negativ – dhe sheqeri është armiku më i madh


2. Ju pëlqejnë ushqimet që padashje I piqni më shumë se sa duhet?! Ndonjëhërë kanë një shije të mirë që dhe pak me ndryshe. Ky lloj mishi apo çdo ushqim tjetër që përmban hidrokarbur pro-inflamator nuk është i mirë pasi inflamacioni mund të prishë kolagjenin e çmuar të lëkurës suaj. Hiqeni atë me pirunin tuaj menjëherë!


3.Alkoli: Asnjë njeri nuk duket bukur mëngjesin e një dite më parë, në të cilën kanë pirë shumë alko. Efektet që ka alkoli në mëlçinë tuaj janë shumë të dëmshme. Kur mëlçia funksionon mirë, toksinat që mund të ndikojnë në lëkurën janë përjashtohen natyrshëm përmes trupit tuaj. Por nëse toksinat krijohen në mëlçi, dhe nuk janë anashkaluar siç duhet, lëkura juaj mund të zhvillojë një sere problemesh si puçrrat fytyre dhe rrudhat.


4.Kafeja: Ju mund të pini kafenë tuaj çdo mëngjes me shumë dëshire por është e rëndësishme që të keni edhe një gotë ujë për ta shoëruar. Kafeina mund të dehidratojë lëkurën, e cila thekson pamjen e rrudhave dhe linjave të bukura.


5-Kripa: Çdo gjë me një sasi të lartë kripe do të thajë lëkurën tuaj. Kripa e tepërt në trup tërheq më shumë lëngje nga qelizat për të ndihmuar në balancimin e kripës dhe nxjerrjen e saj nga trupi. Si rezultat, lëkura juaj bëhet më e thatë për shkak të mungesës së lëngjeve.

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix4 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix4 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix4 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix4 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix4 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix5 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix14 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix14 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook