Lidhu me ne

Kioske

Kocka e një zhurme që synon të largojë vëmendjen nga inceneratorët dhe AKSHI

Nga Respublica.al

Lajmi i Fundit/ Edi Rama dhe Ilir Meta takohen në Durrës - Opinion.al

Kocka e një zhurme që synon të largojë vëmendjen nga inceneratorët dhe AKSHI

Ilir Meta (jo Metaj) është spiun. Ai ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit dhe këtë fakt gjëmëmadh qeveria e Partisë së Socialistëve të Shqipërisë ia vuri shqiptarëve para në ditën e parë pasi ai mbaroi detyrën e Presidentit të Republikës.

Ilir Meta ka qenë spiun në moshën 18 vjeçare dhe ligji kërkon strikt që ai të mos jetë në funksione publike. Por fakti i dalë nga llagëmet e frikës së PS-së për pushtetin e vet, vjen pasi Meta u bë mocionist, Kryeministër, ministër i Jashtëm, zv.kryeministër, kryetar i Kuvendit dhe President.

Ky është një fakt që synon të neutralizojë politikisht një kundërshtar që ka provuar se po ia çon në burg bashkëpunëtorët Edi Ramës dhe që nuk ka asjë lloj vlere, as politike e as morale, në kushtet kur Meta meriton të gjykohet për korrupsion dhe kur ai në detyrat e veta ndër vite ka patur akses në informacionin më sensitive të mundshëm.

Çfarë passjell atëherë zbulimi i dosjes së bashkëpunimit? Asgjë. Vetëm kënaqësinë e disave dhe inskenimin e një gjyqi popullor në funksion edhe të skualifikimit të tij nga e drejta për të kandiduar për deputet.

Nuk është çudi që pas dekriminalizimit që I hoqi z. Rama shumë njerëz të vihet si kusht kandidimi kjo lodra e dosjeve dhe shpallja non grata, në mënyrë që ai që është kryeministër të bilbilojë vetë i qetë. Dhe të duartrokitet.

Jemi në kushtet që një kuadër ligjor po përdoret me cinizëm për të pastruar skenën nga ata kundërshtarë që në fakt i ricikloi korrupsioni i këtyre që sot bëjnë moral. Dhe gjykojnë.

Pyetja që ka rëndësi sot nuk është nëse ka qenë apo jo Meta bashkëpunëtor, por çfarë vlere ka kjo tashmë?

Pas 30 vjetëve batërdije të përbashkët.

MË TEPËR

Mix18 minuta më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix20 minuta më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix42 minuta më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet1 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar1 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix2 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix2 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix2 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore2 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix2 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook