Lidhu me ne

Mix

Dieta makrobiotike dhe përfitimet që sjell në shëndet

Dieta makrobiotike dhe përfitimet që sjell në shëndet

Nëse jeni duke kërkuar për një lloj diete të shëndetshme, të ekuilibruar dhe të dobishme për trupin dhe mendjen, atëherë dieta makrobiotike mund të jetë për ju.

Ky stil i të ushqyerit që përfshin koncepte shumë të thella, të cilat vijnë drejtpërdrejt nga kultura dhe filozofia orientale, Yin ose Yang , dhe ekuilibri midis të dyjave, duke favorizuar një stil pikëpamjeje që është më pak frenetike dhe larg konsumizmit të thjeshtë.

E lindur në Lindje mijëra vjet më parë, dieta makrobiotike u zbulua dhe u përhap nga një mjek japonez, Nyioti Sakurazawa (i njohur për shumicën si George Oshawa), më parë dieta ndiqej nga murgjit budistë.

Në veçanti, gurët themelorë të dietës makrobiotike janë Yin, i cili korrespondon me ushqimet acidike (fruta, qumësht dhe derivatet, çaj, etj.), dhe Yang, ose ushqimet bazë ose alkaline (peshk, mish, vezë, kripë, etj.), dhe ekuilibrin e saktë midis të dyjave.

Dieta makrobiotike, në fakt, ndalon ushqimet e rafinuara dhe të sofistikuara dhe preferon ushqimet e prodhuara në mënyrë natyrale. I thotë jo sheqerit dhe ëmbëlsirave, peshku cilsohet më i mirë se mishi (që do të ishte më mirë të eliminohej), po frutave dhe perimeve, përveç domateve, patateve dhe patëllxhanëve. Bishtajoret dhe frutat e thata cilësohen si një burim proteinash.

Gjithmonë të pranishëm, pra, janë edhe miso (në bazë të sojës dhe drithërave të fermentuara), salca e sojës, tofu dhe alga deti.

Ndër përfitimet që mund të arrihen duke ndjekur dietën makrobiotike janë:

zbutjen dhe zgjidhjen e patologjive astmatike;

uljen e niveleve të kolesterolit të keq;

parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare dhe ishemike;

pastrimi i mëlçisë nga çdo toksina;

parandalimi i sëmundjeve të tilla si kanceri, pasi është i ulët në ushqime të rafinuara dhe yndyrore dhe i pasur me ushqime bimore;

ndihmojnë në kontrollin e problemeve të tilla si diabeti.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix2 orë më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix2 orë më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet3 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar3 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix3 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix3 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix3 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore4 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix4 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook