Lidhu me ne

Mix

8 ushqimet më të shëndetshme në botë

8 ushqimet më të shëndetshme në botë

Revista mjekësore PLoS One ka publikuar një listë me ushqimet më të pasura me vlera ushqyese, që mund të cilësohen si më të shëndetshmet në botë.about:blankKëto janë 8 ushqimet që kryesojnë listën: 

Bajamet Bajamet janë të pasura me acide yndyrore mono-të-pangopura (yndyra të mira), që mund të përmirësojnë shëndetin kardiovaskular. Ato janë ndër frutat e thata më të shëndetshme, që mund t’i konsumoni në çdo kohë si ushqim i shpejtë ose të shoqëruar me ushqime të tjera. 

Mund të mos e keni parë apo dëgjuar asnjëherë për këtë frut, por është padyshim fruti më i shëndetshëm në botë, që nëse do t’ju jepej mundësia ta konsumonit në pranverë dhe gjatë gjithë verës. Ky frut ka një shije si të bananes dhe ananasit.

Është i pasur në fibra, vitaminë C dhe kalium. about:blankPeshku Peshku i oqeanit dhe ai petashuq janë ndër llojet më të mira të peshqve. Nëse jeni të shqetësuar për mërkurin, këto janë një opsion i mirë sepse përmbajnë doza shumë të ulëta të tij. Peshku i oqeanit, që ka një ngjyrë si kafe e lehtë kur gatuhet, është i pasur në proteina dhe përmban shumë pak yndyra të ngopura. 

Peshku petashuq është gjithashtu një burim i mirë i proteinave dhe vitaminave B. Farat Chia Një nga superushqimet më të pasura me lëndë ushqyese janë këto fara të zeza, shumë të vogla. Ato janë të pasura në acide yndyrore omega 3, fibra dhe shumë lëndë të tjera ushqyese të rëndësishme për organizmin. 

Farat e lulediellit Ushqimi perfekt për mesvakt, farat e lulediellit nuk njihen vetëm për vetitë e tyre antiinflamatore, por janë të pasur edhe në zink, që forcon sistemin imunitar. Pazia Pazia është një nga perimet më të shëndetshme, e pasur me vitaminat K, A dhe C. Dhjami i derrit Mund të çuditeni, por studimet kanë treguar se dhjami i derrit përmban disa lëndë ushqyese që mungojnë tek ushqimet e tjera. Rrënjët e panxharit Shumica e njerëzve i hedhin rrënjët e panxharit, pa e ditur që ato janë ndër ushqimet më të shëndetshme në botë. Ato bëjnë pjesë në të njëjtën familje me pazinë (#7 në listë) dhe janë një burim i mirë i vitaminave K, A dhe C.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix8 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook