Lidhu me ne

Kioske

Plakut(politikisht) Alibeaj i mbetet Sigurimi i Shtetit në de(o)rë

Nga Respublica.al

Alibeaj shfaqet i zhgënjyer nga Edi Rama: Nuk pranon komision hetimor për  investimet strategjike - AKTUALITET

Plakut(politikisht) Alibeaj i mbetet Sigurimi i Shtetit në de(o)rë

Takimi i sotshëm mes Ilir Metës dhe Sali Berishës me vendimin për të bashkuar përfaqësimin elektoral rrëzon të gjitha hamendësimet e deritanishme për marrëdhënien në kampin opozitar.

Jo se relacionet janë ideale dhe as duhet të jenë, por vendimi i sotshëm konfirmon mbizotërimin e racionales në dyshen PD-LSI.

Aq më shumë merr vlerë kjo aleancë kur dëshmuan përpjekjen për diversion që u bë me ligjin për dosjet, apo faktorizimin artificial në këtë kuadër të njerëzve pa identitet politik si i ashtuquajturi “Grupi Alibeaj”.

Pak ditë më parë, një analist që nuk lë ekran pa dalë e fjalë pa marrë u shpreh se Berisha u katandis t’i lutet Alibeajt. Në fakt është e kundërta: si politikan profesionist, Berisha e di shumë mirë se kapriçua në politikë është gjëja e fundit që duhet dhe se autoriteti vjen vetëm me një gjë: fitoren. Edhe me parimet dhe moralin, por këto për Berishën dhe Metën nuk vlejnë më.

Kështu që ekuacioni i tanishëm ngjan më i qartë: PD-LSI, ose Berisha dhe Meta e gjetën gjuhën e bashkëpunimit konkret, Aliebajt i ngeci në dorë karta veterane e një anti-sigurimsi momental ndërkohë që mazhorancës tashmë i duhet të llogarisë vetëm përballjen në terren.

Pak rëndësi ka rezultati në të përgjithshmen e vet, për shkak se sistemi vetë është në krizë. Fitoret e të gjithëve janë personale, sikundër edhe humbjet. Por rëndësi ka se loja politike konfirmoi se ligjësitë e saj prevalojnë: nuk ka politikë me kredenciale ambasadash dhe zyrash. Politikë reale. Ndaj edhe një politikan kaq i konsumuar sa Berisha ia del të konsumojë të gjithë. Edhe Plakun Alibeaj që donte të hynte pa radhë mes kryeministrit të inceneratorëve dhe kullave dhe një opozite që ka në diskutim mbijetesën. Kështu u dëmtua një debat që përndryshe do të ishte i shëndetshëm, siç është ai për dosje Sigurimi, pse ishte instrumental. E dinë të gjithë këtë, ose ata që duan të kuptojnë.

Tani fushatë mes non gratave pa fakte e prova dhe Gratave të inceneratorëve dhe kullave. Dosjet janë aty, janë bëjnë mu për të dyja palët. Ta vëmë në dukje: kohët e fundit denconimi për inceneratorët ka ulur përfaqësimin te Belin Balluku. Rastësi apo manovër, kjo është një kryedosje e mbarë politikës, ndaj edhe duhet ndjekur më me vëmendje sesa dosjet e vjetra.

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix2 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix2 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix2 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix3 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix4 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix4 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix4 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix6 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook