Lidhu me ne

Kioske

Plakut(politikisht) Alibeaj i mbetet Sigurimi i Shtetit në de(o)rë

Nga Respublica.al

Alibeaj shfaqet i zhgënjyer nga Edi Rama: Nuk pranon komision hetimor për  investimet strategjike - AKTUALITET

Plakut(politikisht) Alibeaj i mbetet Sigurimi i Shtetit në de(o)rë

Takimi i sotshëm mes Ilir Metës dhe Sali Berishës me vendimin për të bashkuar përfaqësimin elektoral rrëzon të gjitha hamendësimet e deritanishme për marrëdhënien në kampin opozitar.

Jo se relacionet janë ideale dhe as duhet të jenë, por vendimi i sotshëm konfirmon mbizotërimin e racionales në dyshen PD-LSI.

Aq më shumë merr vlerë kjo aleancë kur dëshmuan përpjekjen për diversion që u bë me ligjin për dosjet, apo faktorizimin artificial në këtë kuadër të njerëzve pa identitet politik si i ashtuquajturi “Grupi Alibeaj”.

Pak ditë më parë, një analist që nuk lë ekran pa dalë e fjalë pa marrë u shpreh se Berisha u katandis t’i lutet Alibeajt. Në fakt është e kundërta: si politikan profesionist, Berisha e di shumë mirë se kapriçua në politikë është gjëja e fundit që duhet dhe se autoriteti vjen vetëm me një gjë: fitoren. Edhe me parimet dhe moralin, por këto për Berishën dhe Metën nuk vlejnë më.

Kështu që ekuacioni i tanishëm ngjan më i qartë: PD-LSI, ose Berisha dhe Meta e gjetën gjuhën e bashkëpunimit konkret, Aliebajt i ngeci në dorë karta veterane e një anti-sigurimsi momental ndërkohë që mazhorancës tashmë i duhet të llogarisë vetëm përballjen në terren.

Pak rëndësi ka rezultati në të përgjithshmen e vet, për shkak se sistemi vetë është në krizë. Fitoret e të gjithëve janë personale, sikundër edhe humbjet. Por rëndësi ka se loja politike konfirmoi se ligjësitë e saj prevalojnë: nuk ka politikë me kredenciale ambasadash dhe zyrash. Politikë reale. Ndaj edhe një politikan kaq i konsumuar sa Berisha ia del të konsumojë të gjithë. Edhe Plakun Alibeaj që donte të hynte pa radhë mes kryeministrit të inceneratorëve dhe kullave dhe një opozite që ka në diskutim mbijetesën. Kështu u dëmtua një debat që përndryshe do të ishte i shëndetshëm, siç është ai për dosje Sigurimi, pse ishte instrumental. E dinë të gjithë këtë, ose ata që duan të kuptojnë.

Tani fushatë mes non gratave pa fakte e prova dhe Gratave të inceneratorëve dhe kullave. Dosjet janë aty, janë bëjnë mu për të dyja palët. Ta vëmë në dukje: kohët e fundit denconimi për inceneratorët ka ulur përfaqësimin te Belin Balluku. Rastësi apo manovër, kjo është një kryedosje e mbarë politikës, ndaj edhe duhet ndjekur më me vëmendje sesa dosjet e vjetra.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook