Lidhu me ne

Mix

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë
Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë disa zakone të përditshmërisë.

Eksfolimi i tepërt

Shumë janë të fiksuar pas eksfolimit të lëkurës, por nëse e teprojmë, lëkura jonë mund të dëmtohet dhe mund të shfaqen puçrra.

Pra, nëse e bëni eksfolimin e tepërt të lëkurës tuaj, është e rëndësishme ta hiqni këtë zakon sa më shpejt të jetë e mundur nëse nuk dëshironi që këta të ftuar të padëshiruar t’ju bëjnë një vizitë çdo javë.

Nuk e pastroni mjaftueshëm lëkurën tuaj

Ashtu si eksfolimi i tepërt është i dëmshëm për lëkurën tuaj, asnjë eksfolim fare është edhe më i keq. Nëse keni lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar është e rëndësishme që ndonjëherë ta mbani lëkurën tuaj të pastër dhe pa yndyrë. Sepse grumbullimi i tepërt i vajit dhe papastërtia mund të bllokojë poret tuaja dhe mund të shkaktojnë puçrra.

Pra, sigurohuni që të lani ose eksfoloni fytyrën sipas nevojës, rregullisht.

Mos ushtroni forcë gjatë aplikimit të produkteve në lëkurë

Është e domosdoshme të kuptojmë se lëkura e fytyrës është delikate dhe duhet të trajtohet me kujdes. Pastrimi i fuqishëm mund ta dëmtojë atë dhe mund të shkaktojë puçrra.

Fjetja me make-up

Pothuajse të gjithë ne e bëjmë këtë, të paktën një herë në jetë. Qoftë kur kthehemi nga një festë natën vonë ose pas një dite të gjatë pune, kur ndihemi shumë të lodhur për të hequr make-up.

Megjithatë, është gjëja më e keqe për t’u bërë. Produktet e make-up-it përmbajnë kimikate që mund të irritojnë lëkurën nëse lihen për periudha të gjata kohore.

MË TEPËR

Mix53 minuta më herët

Pirja e kafesë çdo ditë ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Ata që konsumojnë zakonisht dy ose tre filxhanë në ditë kanë presion më të ulët të gjakut sesa ata që...

Mix58 minuta më herët

Si ta kuptojmë që kemi rënë vërtet në dashuri?!

Mund të mendoni se e dashuroni shumë dikë, por a e dini dallimin mes të qenit vërtet në dashuri dhe...

Mix59 minuta më herët

Rita Ora guxon me fustanin e saj të tejdukshëm, vë në pah format perfekte

Rita Ora u shfaq e mahnitshme  teksa performonte në klubin e natës Heaven në Londër. Këngëtarja, 32 vjeçe, shfaqi figurën...

Mix1 orë më herët

A mund të shkaktojë stresi kancer? Ja cilët janë faktorët e rrezikut

Pretendohet se të jetosh në stres të vazhdueshëm, edhe rreziku i zhvillimit të kancerit mund të rritet. Këtë pretendim mund...

Radar1 orë më herët

Giorgia Meloni, populistja e djathtë me tone të buta dhe qeverisje të hekurt

Populistja e djathtë, Giorgia Meloni e paraqet veten në postin e kryeministres italiane si kujdestare e popullit. Por nuk duhet...

Mix1 orë më herët

Eddie Murphy: Do doja të isha sërish ‘Donkey’ në Shrek

Eddie Murphy ka folur së fundmi për rolin e tij në ‘Shrek’. Në një intervistë për Etalk, ai zbuloi se do...

Mix2 orë më herët

“Suportoj Mbretëreshën”, Kujtim Gjuzi fans i Olta Gixharit: 4 arsye pse duhet të fitojë Big Brother Vip

Kujtim Gjuzi ka mbështetur aktoren Olta Gixhari, e cila ndodhet në Big Brother Vip. Në një postim në Facebook, Gjuzi...

Mix2 orë më herët

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë...

Mix2 orë më herët

Horoskopi ditor, çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme

Dashi Do ju vijnë lajme financiare që nuk janë veçanërisht të favorshme. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë ta ktheni...

Mix2 orë më herët

Nominimi surprizë për Oscar i aktores britanike Andrea Riseborough ka nxitur debat në Hollywood

Shumë vëzhgues të çmimeve u habitën kur Riseborough u nominua për aktoren më të mirë javën e kaluar për interpretimin...

Facebook