Lidhu me ne

Radar

“Avokatët” e Ramës që iu “gëzuan” sulmit ndaj Berishës

"Avokatët" e Ramës që iu "gëzuan" sulmit

Sulmi fizik ndaj liderit të opozitës, Sali Berisha pushtoi mediat vendase dhe të huaja. Shumica e dënoi ashpër aktin e dhunës, por nuk munguan as ata që u “gëzuan” dhe që nxituan të rrëzonin pretendimet se mund të vinte nga kundërshtari i tij politik, Edi Rama. Pati nga ato zëra që e cilësuan të stisur për të lënë në hijë samitin e Tiranës.

Gazetari Ardit Rada tha se “karma bëri punën e saj”, ndërsa reagimet që dënonin sulmin i konsideroi lum hipokrizie në rrjetet sociale.

“Pas ngjarjes që tronditi vetëm Berishën dhe sigurimin e tij personal një lumë hipokrizie vërshoi në rrjetet sociale dhe në ekranet e mbrëmjes. Gjeje aty vajtonjës, moralistë, të dëshpëruar dhe të ‘çuditur’ sesi sulmohet një burrë plak që mezi mbahet në këmbë. Këto qëndrime i bëjnë hipokrikte dy faktorë. Së pari, ky ‘burri plak’ ka 30 vjet nëpër këmbë, në çdo fushë të jetës së shqiptarëve. Nuk ishte një pensionist i zakonshëm që e rrahu një narkoman në lulishte”, shkruan gazetari.

Në të njëjtën linjë u shpreh edhe ish-politikani Kreshnik Spahiu. Sipas tij, Rama nuk kishte interes t’ja bëntë këtë sulm Berishës.

“Por a mendoni ju se, KARMA ja ktheu mbrapsht ‘dajakun’ me të njëjtën mënyrë siç ja bëri kundërshtarëve? Njeriu i fundit që do kish interes për ta rrahur Sali Berishën sot, do ishte Edi Rama. Sot ishte e vetmja ditë që Rama nuk do e faktorizonte Berishën. Grushtet mbi Sali Berishën, shkëputën vëmendjen nga samiti i BE dhe nga dita magjike e Edi Ramës”, shkruan Spahiu.

As analistit Mustafa Nano nuk i bëri përshtypje sulmi fizik i liderit të opozitës gjatë protestës anti-qeverisë. Nano shprehet i shqetësuar për dhunën ndaj agresorit.

“Pas rrahjes së Berishës, kam dëgjuar shumë vetë të thonë: Nuk qëllohet ashtu një plak. Lënë të kuptohet pra se nuk e kanë me dhunën. Nuk është dhuna që i shqetëson. Me fjalë të tjera, e ushtruar mbi njerëz, që nuk janë pleq, apo nuk janë pjesëtarë të ndonjë kategorie tjetër vulnerabël, dhuna është ok.

Për shembull, dhuna kafshërore që u ushtrua ndaj agresorit të Berishës u injorua nga të gjithë. Ndoshta sepse “nuk ishte plak”!!! Unë jam i skandalizuar që nuk u vu re se e vetmja dhunë barbare dje ishte ajo mbi agresorin e Berishës. Pamjet televizive të më shumë se dhjetë burrave që bënin vetëgjyqësi me robin e kapur në flagrancë ma sillnin Shqipërinë si Afganistanin e qeverisur nga talebanët”, thuhet ndër të tjera në reagimin e tij për inicidentin në protestë.

Ndërsa analisti Frok Çupi deklaroi se Berisha e ka sajuar dhe organizuar vet incidentin. Sipas tij, qëllimi ishte të sfumohej rëndësia e samitit që u mbajt në Tiranë.

“Berishës i duhet të ishte protagonist dhe ai nuk prodhon dot më lajm, prandaj e sajoi. Ai është vite dritë larg dhe është një politikan që nuk pranohet nga perëndimi. Në analizën time ai e ka sajuar,e ka organizuar vetë atë”, deklaroi analisti në një intervistë televizive.

Gazetarja nga Kosova, Arbana Xharra akuzoi Berishën se provokoi skandale, në një kohë kur ky i fundit kishte thënë prerë se protesta do ishte paqësore. Gazetarja thotë se nuk ka mundësi që truprojat të mos e mbronin Berishën, ndërsa pretendon se incidenti ishte i sajuar.

“Ne nje dite shume te rendesishme si kjo sot, kur lideret e BE-se mblidhen ne Tirane, cohet Sali Berisha me protestu e me provoku skandale. Ky se ka pase asnje here problem me kalle vendin, e le ma tash qe eshte ba matuf.

Ne turma gjithmone ka rrezik me u sulmu, por qysh ka mundesi qe truprojet e tij mos me qene ne gjendje me e mbrojte prej grushtave?!”-shkruan Xharra.

MË TEPËR

Mix9 minuta më herët

Pirja e kafesë çdo ditë ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Ata që konsumojnë zakonisht dy ose tre filxhanë në ditë kanë presion më të ulët të gjakut sesa ata që...

Mix14 minuta më herët

Si ta kuptojmë që kemi rënë vërtet në dashuri?!

Mund të mendoni se e dashuroni shumë dikë, por a e dini dallimin mes të qenit vërtet në dashuri dhe...

Mix16 minuta më herët

Rita Ora guxon me fustanin e saj të tejdukshëm, vë në pah format perfekte

Rita Ora u shfaq e mahnitshme  teksa performonte në klubin e natës Heaven në Londër. Këngëtarja, 32 vjeçe, shfaqi figurën...

Mix20 minuta më herët

A mund të shkaktojë stresi kancer? Ja cilët janë faktorët e rrezikut

Pretendohet se të jetosh në stres të vazhdueshëm, edhe rreziku i zhvillimit të kancerit mund të rritet. Këtë pretendim mund...

Radar28 minuta më herët

Giorgia Meloni, populistja e djathtë me tone të buta dhe qeverisje të hekurt

Populistja e djathtë, Giorgia Meloni e paraqet veten në postin e kryeministres italiane si kujdestare e popullit. Por nuk duhet...

Mix44 minuta më herët

Eddie Murphy: Do doja të isha sërish ‘Donkey’ në Shrek

Eddie Murphy ka folur së fundmi për rolin e tij në ‘Shrek’. Në një intervistë për Etalk, ai zbuloi se do...

Mix49 minuta më herët

“Suportoj Mbretëreshën”, Kujtim Gjuzi fans i Olta Gixharit: 4 arsye pse duhet të fitojë Big Brother Vip

Kujtim Gjuzi ka mbështetur aktoren Olta Gixhari, e cila ndodhet në Big Brother Vip. Në një postim në Facebook, Gjuzi...

Mix1 orë më herët

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë...

Mix1 orë më herët

Horoskopi ditor, çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme

Dashi Do ju vijnë lajme financiare që nuk janë veçanërisht të favorshme. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë ta ktheni...

Mix1 orë më herët

Nominimi surprizë për Oscar i aktores britanike Andrea Riseborough ka nxitur debat në Hollywood

Shumë vëzhgues të çmimeve u habitën kur Riseborough u nominua për aktoren më të mirë javën e kaluar për interpretimin...

Facebook