Lidhu me ne

Mix

Dieta virale në rrjetet sociale, ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani vetëm mish

dieta me mish

Dieta vetëm me mish është bërë virale në mediat sociale, me përkrahësit e saj që pretendojnë se njerëzit kanë evoluar për të ekzistuar vetëm me proteina shtazore. Por sa e shëndetshme është ajo?

Ju ndoshta keni dëgjuar për dietën ketogjenike dhe mund të keni dëgjuar për dietën paleo – por a keni dëgjuar për dietën e mishngrënësve? Ky trend i ri i dietës i çon dietat me pak karbohidrate në një ekstrem të ri.

Dieta e mishngrënësve përjashton të gjitha ushqimet bimore; konsumohen vetëm ushqime që rrjedhin nga kafshët, duke përfshirë mishin, peshkun, yndyrat shtazore (p.sh. sallo, ghee) dhe ushqimet e qumështit (me laktozë të ulët).

Pra, mëngjesi mund të jetë vezë dhe proshutë me krem, dreka mund të jetë qofte të mbushura me djathë, pa barishte të shtuara, me gjoks pule dhe së fundi, viçi i pjekur dhe salmon për darkë.

Mbrojtësit e dietës së mishngrënësve pretendojnë se toksinat e bimëve dhe pesticidet e mbetura të përdorura në prodhimin e ushqimit bimor po dëmtojnë shëndetin tonë. Ata pretendojnë se ushqimet me niseshte u bënë pjesë kryesore e dietës njerëzore vetëm me revolucionin bujqësor.

Së fundi, propozohet që eliminimi i të gjitha ushqimeve bimore është mënyra më e mirë për të shkuar pa sheqer për kontrollin e peshës dhe shëndetin metabolik.

Çfarë mund të prisni nëse keni konsumuar vetëm ushqime me origjinë shtazore për një periudhë të konsiderueshme kohore?

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë provë shkencore të disponueshme për ndikimin shëndetësor të përjashtimit të të gjitha ushqimeve bimore nga dieta.

Të vetmet burime të disponueshme informacioni janë raportet dhe dëshmitë anekdotike, që raportojnë menaxhim më të mirë të peshës, përmirësim të shëndetit të zemrës dhe metabolizmit, funksion të lartë njohës, inflamacion më të ulët, funksion më të mirë të tretjes dhe zgjidhje të sëmundjeve auto-imune.

Efektet anësore janë të ngjashme me ato të raportuara për dietën ketogjenike – erë e keqe e gojës, kapsllëk, diarre, dhimbje koke, dehidrim dhe simptoma të tjera që lidhen me të qenit në gjendje ketoze – kur trupi ka përdorur të gjitha rezervat e tij të glikogjenit dhe zbërthen yndyrën në keton.

Mbështetësit e dietës së mishngrënësve zakonisht parashtrojnë argumentin se të jetosh tërësisht ose pothuajse tërësisht me ushqime me origjinë shtazore është afër dietës natyrore njerëzore, në përputhje me atë që hahej në historinë e hershme njerëzore.

MË TEPËR

Mix56 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix1 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime1 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook