Lidhu me ne

Mix

6 lloje ushqimesh që mund të shkaktojnë celulit

Celuliti edhe pse nuk përbën një rrezik serioz për shëndetin, mund të krijojë probleme estetike.

Përveç ushqyerjes së pashëndetshme, ritmit të ngadaltë të metabolizmit, mungesës së aktivitetit fizik, ndryshimeve hormonale, dehidrimit dhe faktorëve gjenetikë që ndikojnë në vetitë e lëkurës, ka edhe shumë faktorë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e celulitit.

Ushqimet e kripura

Sigurohuni që të mos shtoni shumë kripë në pjatat tuaja, e as të konsumoni sasi të mëdha ushqimesh të konservuara ose të përpunuara që përmbajnë shumë kripë. Kripa mund të shkaktojë grumbullimin e lëngjeve në trup, një nga shkaqet më të zakonshme të celulitit.

Ushqimet me yndyrë

Celuliti shkaktohet kryesisht nga ushqimet me yndyrë, prandaj reduktimi i konsumit të ushqimeve të tilla është mënyra më e mirë për të shmangur celulitin. Edhe pse yndyra është e rëndësishme për funksionimin normal të trupit të njeriut, është shumë e rëndësishme të kontrolloni sasinë e yndyrës që konsumoni.

Ushqimet e përpunuara

Përbërësit që u shtohen ushqimeve të përpunuara mund të përmirësojnë shijen dhe pamjen e tyre , por ato mund të kontribuojnë në shfaqjen e celulitit.

Sheqeri

Edhe pse sheqeri mund të përmirësojë shijen e një pjate të ëmbël, duhet të dini se konsumi i tepërt i sheqerit mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj. Sepse sheqeri shkakton rritje të prodhimit të insulinës, e cila stimulon formimin e celulitit.

Çokollata

Konsumi i tepruar i çokollatës, biskotave dhe ëmbëlsirave të tjera, mund të shkaktojnë celuliti sepse ato përmbajnë një sasi të madhe sheqeri. Sheqeri lidhet me proteinat, duke i bërë ato më pak efikase në kryerjen e funksioneve të tyre. Celuliti mund të shkaktojë inflamacion dhe madje të shkaktojë dhimbje kur preket.

Alkooli

Alkooli është një nga ushqimet që priren të shkaktojnë celulit për shkak të kalorive që përmban. Ndaj nëse dëshironi të keni një trup të shëndetshëm dhe në formë, gjëja më e mirë që mund të bëni është të shmangni zakonet e këqija si konsumimi i alkoolit.

Shënim

Mënyra e të ushqyerit mund të veprojnë si një faktor kyç në shmangien e formimit të celulitit. Disa ushqime dihet se kontribuojnë në formimin e celulitit. Prandaj njohja e tyre mund t’ju ndihmojë të parandaloni dhe të menaxhoni gjendjen.

/AgroWeb.org

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix2 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix2 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix2 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix3 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix4 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix4 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix4 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix6 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook