Lidhu me ne

Mix

Piers Morgan kundër librit “Spare” të princit Harry

Gazetari i njohur britanik kryqëzon Princin Harry: Njeri patetik, paranojak dhe me dy fytyra

Në fillim Morgan ishte përqendruar te Meghan Markle: “Nuk ka shumë për të thënë për këtë aventuriere të pamëshirshme, të pangopur, të uritur për famë, që luante familjen mbretërore si një fyell”.

Piers Morgan, gazetar, dhe shkrimtar i njohur britanik, ka qenë prej kohësh një kritik i Princit Harry dhe Meghan Markle, kështu që nuk është çudi që nuk i bëri përshtypje libri i ri i Dukës së Sussex, “Spare”. Libri doli të martën, por Morgan tashmë e ka përfunduar dhe po e kritikon në Twitter.

“Është edhe më i neveritshëm në zbulimet për familjen mbretërore nga sa mund ta imagjinoni”, komentoi gazetari, duke shtuar se kjo është një tradhti tronditëse.

Morgan më pas shkroi një op-ed në “New York Post” në të cilin ai komentoi qëllimet e Princit Harry. “Realiteti i ftohtë dhe i hidhur është se Harry synonte plotësisht të shkaktonte dëme dhe dëmtime maksimale për familjen e tij me këtë armë letrare të shkatërrimit në masë”, shkruan ndër të tjera ai duke shtuar: “Ky ka qenë misioni i tij i pamëshirshëm që kur u largua nga mbretëria, Britania dhe postet publike tre vjet më parë.”

Gazetari komentoi gjithashtu se Harry nuk është në kërkim të privatësisë që pretendon se dëshiron, por është për t’u paguar shumë për të fajësuar familjen e tij, nga Oprah Winfrey dhe Netflix tek Spotify dhe Penguin Random House.

Por Morgan nuk u ndal me kaq, pasi kishte më shumë për të thënë për princin: “Sa më shumë që Harry deklaron se nuk ka qenë kurrë më i lumtur, aq më i mjerë ai duket. Si mund të jetë dikush i lumtur që merr para pafund për të shitur familjen dhe vendin e tij në këtë mënyrë? Libri dhe intervistat e Princit Harry për të promovuar librin zbuluan se ai ishte një njeri patetik, paranojak, i privilegjuar dhe me dy fytyra, i vendosur për të shkatërruar familjen e tij.”

Në fund Morgan theksoi se “është hipokrit, pasi gjithmonë ka kërkuar privatësi, por ka dhënë një mori intervistash për të promovuar librin e tij, ndërsa i ka thënë gjithë botës se vëllai i tij William është bërë synet. Po, një djalë që urren pushtimin e shtypit i thotë botës në një intervistë për media se vëllai i tij ka hequr lafshën e nishanit të tij”.

“Harry dhe Meghan janë tradhtarë dhe mashtrues”

Kjo nuk është hera e parë që Piers Morgan kthehet kundër Harry-t dhe gruas së tij, Meghan Markle. Arsyeja e shpërthimit të Morganit ishte dokumentari shumë i njohur i Netflix, i titulluar “Harry dhe Meghan”.

Në fillim Morgan ishte përqendruar te Meghan Markle: “Nuk ka shumë për të thënë për këtë aventuriere të pamëshirshme, të pangopur, të uritur për famë, që luante familjen mbretërore si një fyell. E tillë është dëshira e saj e pangopur për të hyrë në ciklin e lajmeve. Në fillimin e pjesës së dytë dhe fatmirësisht të fundit të serialit të bezdisshëm, të mërzitshëm dhe çuditërisht narcisist, Megan e përshkruan veten si një punonjëse pallati, një organizatë aliene. Unë do të thosha se është më shumë si një virus, dhe veçanërisht ngjitës”, shkroi ai për Markle.

“Por zemërimi im për veprimet e saj cinike kundër familjes mbretërore nuk është asgjë në krahasim me atë që ndjej për Harry-n”, shkroi Morgan në artikullin e tij dhe nisi një sulm të ashpër ndaj Princit Harry.

“Zemërimi im i vërtetë është me Harry-n, tradhtia e të cilit ndaj familjes dhe vendit të tij është zbuluar në detaje të tmerrshme. Duke e parë atë të sulmonte publikisht vëllanë e tij, Uilliam, duke pretenduar se ai e dëboi atë nga Britania, më pas duke e quajtur babanë e tij, mbretin Charles, gënjeshtar dhe madje duke kritikuar gjyshen e tij, Mbretëreshën Elizabeth, se nuk bëri asgjë për ta ndihmuar atë”.

Në mbyllje, gazetari kishte thënë: “Dhe të shoh atë duke ushqyer narrativën e rreme, por tepër të dëmshme, se Britania është një vend racist, i udhëhequr nga një familje mbretërore raciste, absolutisht më tërboi. Është e qartë nga ajo që kam parë (dokumentari), ose më mirë thënë, kam duruar të shoh, në të gjithë serialin këta dy mashtrues të paturpshëm. Arsyeja kryesore që ata ishin kaq të vendosur për të mbrojtur privatësinë e tyre është sepse donin ta shisnin vetë”

MË TEPËR

Mix52 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix58 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime1 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook