Lidhu me ne

Kioske

Po ministrja ka gjë për të thënë?

Olta Xhaçka, si shefe protokolli e familjes Rama - InfoPressAlbania

Gjykata Kushtetuese ka miratuar dje në thelb shfuqimin e dy vendimeve të Partisë Socialiste në Parlament përmes të cilave kjo parti refuzonte kërkesën e opozitës për konstatimin e pavlefshmërisë së mbarimin e mandatit të deputetes Olta Xhaçka dhe mandej i jepte të drejtë vetes të miratonte një raport tjetër sipas të cilit nuk ka pavlefshmëri në mandatin e znj. Xhaçka.

Rasti erdhi në axhendë pasi bashkëshorti i ministers së Jashtme përfitoi statusin e investitorit strategjik, duke hyrë kështu sipas PD-së në kushtet e përfitimit nga të ardhurat publike, apo pasuritë publike edhe ministrja për shkak se çdo e ardhur në martesë konsiderohet e përbashkët.

Tani Gjykata po thotë që “këtë punë e gjykoj unë” dhe më troç i thotë PS-së që hap rrugën. Vetë zonja Xhaçka u mor në mbrojtje disa herë nga kryeministri për këtë çështje, aq sa në një prej konferencave për shtyp u çua në riedukim edhe një gazetar që shtroi pyetjen, i cili sot nuk del më në televizionin ku punon për arsye se “pyetjet strategjike japin faturë strategjike për median në fjalë”. apo kështu na lejohet ne të paktën që të supozojmë në emër të lirisë së mendimit.

Këtu çështja është më e thjeshtë për interesin publik: vetë ministrja pse nuk heq dorë nga mandati? Ose pse nuk flet mbi këtë që bëri gjykata?

Kujtojmë se zonja Xhaçka është nën hetim penal pas kallëzimeve që i janë bërë kur ishte ministre e Mbrojtjes dhe çështja vjen e merr një drejtim disi interesant. Sidomos kur kemi të bëjmë me një parti që nuk I bëhet mburojë dhe avokat askujt.

MË TEPËR

Mix1 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix1 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime1 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix24 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport24 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook