Lidhu me ne

Gatime

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe sigurisht që bëhet edhe më e shijshme. Një ushqim i lehtë që me siguri do t’i shkonte shumë përshtat një darke të diele në familjen tuaj, prandaj mësoni si ta përgatisni.

Përbërësit: 400gr brokoli, 150gr patate, 40 gram makarona spageti, 1 thelb hudhër, mente e freskët, borzilok, lëng mishi (ose një kub koncentratë perimesh), vaj ulliri, kripë, piper.

Përgatitja

Fillimisht qërojmë hudhrën, e presim shumë imët dhe e vendosim në një enë të vogël me 3 lugë vaj ullliri në mënyrë që të lëshojë aromën e saj. Lajmë patatet, i qërojmë dhe i ndajmë në kubik të vegjël. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me brokolin duke i mënjanuar kocanin kryesor dhe duke veçuar degët e vogla. Vendosim në zjarr të moderuar një tigan të thellë me një lugë vaj ulliri dhe shtojmë brokolit, patatet, gjethet e mentes dhe borzilokut duke i përzierë për 1-2 minuta. Shtojmë gjithashtu lëngun e mishit të nxehtë (ose lengun e koncetratës së perimeve)dhe i lemë të ziejnë të gjitha bashkë për rreth 20 minuta.

Heqim nga tigani disa copëza patate dhe brokoli të plota dhe pjesën tjetër e grijmë në mikser derisa të përftojmë një krem homogjen. E vendosim kremin sërish në zjarr, shtojmë patatet dhe brokolit të hequra menjanë, e rregullojmë supën me kripë e pipër dhe e lemë në zjarr akoma për disa çaste. Ndajmë makaronat spageti në copa të vogla dhe i ziejmë në ujë me kripë, i kullojmë dhe ia shtojmë supës. E lemë të marrin shijen e njëra-tjetrës për disa minuta duke i shtuar dhe ndonjë gjethe mente dhe borziloku, e spërkasim sipër me vajin e aromatizuar me hudhra dhe e shërbejmë të nxehtë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix13 sekonda më herët

Si falimentoi Banka Silicon Valley?

Nga:Natalie Huet Ja pse falimentoi e famshmja SVB dhe efektet që kjo do të ketë mbi ekonominë amerikane, atë europiane...

Mix13 minuta më herët

Rupert Murdoch do martohet për herë të pestë në moshën 92-vjeçare

Manjati mediatik, Rupert Murdoch, ka njoftuar fejesën me partneren e tij Ann Lesley Smith, 66 vjeç, me të cilën u...

Radar19 minuta më herët

Rusia fshin 20 miliardë dollarë borxhe të vendeve afrikane

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka njoftuar se ka fshirë një borxh prej 20 miliardë dollarësh të marra nga vendet afrikane.  Ai ka...

Mix29 minuta më herët

Honor Magic5 Lite: sa kohë zgjat bateria?

HONOR Magic5 Lite është gamë e mesme e momentit. Ne e themi këtë me arsye, veçanërisht pasi e kemi provuar...

Radar34 minuta më herët

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet?

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka pretenduar se do të arrestohet për një pagesë të supozuar të parave për yllin e...

Kioske15 orë më herët

Ilir Meta si alibi / Pse janë më anti-Metë se Rama “Aliebeaj & Co”

Alfred Lela Në stonaturën e përgjithshme që krijon në publik ‘grupimi Alibeaj’, një qëndrim politik kërcet më shumë se të...

Mix15 orë më herët

Gwyneth Paltrow reagon pas akuzave për promovimin e kequshqyerjes

AXELLE/BAUER-GRIFFIN Gwyneth Paltrow tregoi se çfarë hante në një ditë dhe njerëzit reaguan ashpër ndaj dietës së saj që konsistonte me: kafe,...

Kryesore15 orë më herët

Ndërtojnë rrugë me 24 mln euro km. Kjo është një qeveri që vjedh, vjedh dhe vetëm vjedh

Berisha: Ndërtojnë rrugë me 24 mln euro km. Kjo është një qeveri që vjedh, vjedh dhe vetëm vjedh Berisha: Ndërtojnë...

Mix18 orë më herët

Shazam dështon krejtësisht në javën e debutimit

Shifra shokuese kanë ardhur nga bota e kinemasë fundjavën e 19 marsit, kur edhe u publikuan fitimet zyrtare të filmave...

Mix18 orë më herët

Nicole Scherzinger, në ishujt Hamilton në Whitsundays në Australi

FOTO: Këngëtarja Nicole Scherzinger “ngre” temperaturat nga Australia Nicole Scherzinger, vodhi vëmendjen e fansave teksa ushfaq me bikini ngjyrë blu...

Facebook