Lidhu me ne

Gatime

Receta për bebe / Menu javore për bebe 9+ muajsh

Deri në muajin e 9, qumështi plotëson nevojat kryesore të fëmijës për ushqim, por më pas dieta e tij fillon të ndryshojë duke i dhënë më shumë rëndësi ushqimeve të tjera.
Ndaj ne kemi përgatitur për ju këtë menu javore për t’ju dhënë një ide më të qartë rreth nevojave ushqimore të fëmijës gjatë kësaj moshe.

E hënë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me mollë dhe banane
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Supë me mish viçi
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Perime të furrës me kos
 • Përpara gjumit → Qumësht

E martë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Bukë me gjalpë
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Makarona për bebe
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Supë me perime
 • Përpara gjumit → Qumësht

E mërkurë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me mollë, dardhë dhe portokalle
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Pure me pulë dhe patate
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me kumbulla, boronica dhe spinaq
 • Përpara gjumit → Qumësht

E enjte

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me karrota dhe banane
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Lazanja për bebe
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me peshk edhe patate të ëmbla
 • Përpara gjumit → Qumësht

E premte

E shtunë

E diel

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook