Lidhu me ne

Gatime

Receta për bebe / Menu javore për bebe 9+ muajsh

Deri në muajin e 9, qumështi plotëson nevojat kryesore të fëmijës për ushqim, por më pas dieta e tij fillon të ndryshojë duke i dhënë më shumë rëndësi ushqimeve të tjera.
Ndaj ne kemi përgatitur për ju këtë menu javore për t’ju dhënë një ide më të qartë rreth nevojave ushqimore të fëmijës gjatë kësaj moshe.

E hënë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me mollë dhe banane
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Supë me mish viçi
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Perime të furrës me kos
 • Përpara gjumit → Qumësht

E martë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Bukë me gjalpë
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Makarona për bebe
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Supë me perime
 • Përpara gjumit → Qumësht

E mërkurë

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me mollë, dardhë dhe portokalle
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Pure me pulë dhe patate
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me kumbulla, boronica dhe spinaq
 • Përpara gjumit → Qumësht

E enjte

 • Pas zgjimit → Qumësht
 • Mëngjesi → Pure me karrota dhe banane
 • Pas mëngjesit → Copa frutash të stinës
 • Dreka → Lazanja për bebe
 • Pasdite → Qumësht
 • Darka → Pure me peshk edhe patate të ëmbla
 • Përpara gjumit → Qumësht

E premte

E shtunë

E diel

MË TEPËR

Mix4 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar4 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix5 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix5 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix5 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix5 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix5 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix6 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix6 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar6 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook