Lidhu me ne

Kioske

Koha që ambasadorët të dalin nga jeta publike në Shqipëri

Nga Respublica.al

S'të jepet shpesh kjo mundësi"/ Ambasadori britanik në Tiranë vishet si  James Bond (VIDEO) - Aktualiteti

Ambasadori britanik  Alastair King Smith ka deklaruar nga Elbasani se do të ketë sanksione të reja për ata që minojnë demokracinë dhe bëjnë korrupsion. Të paktën kështu e raporton gazeta “Tema” diplomatin në fjalë që duhet thënë se po shkon pak skiç me formatin e deritanishëm të diplomatit britanik në vendin tonë.

Zoti Smith ka një lloj lufte deklarative me ish-kryeministrin Berisha për shkak të shpalljes non grata, kjo e fundit një instrument si shumë të tjerë që shtetet kanë për të zhvilluar luftën diplomatike. Problemi I këtyre mjeteve është se ato në fakt janë ideuar që të paketojnë mesazhe direkte por në format zyrtar me synim kufizimin e disa raporteve me individë apo shtete. Në rastin e tanishëm ne kemi një instrumentalizim të tyre në formën e një ndëshkimi final që një shtet i bën një individi me implikime të qarta politike në një vend të tërë. Implikime të cilat ambasadori Smith i di shumë mirë, sikundër i kupton kolegia e tij amerikane.

Ambasadori britanik selfie përqafuar me ministren e Kulturës, reagon Forumi  për Trashëgiminë: Ky bashkëpunim kaq i ngushtë, ndoshta na sjell AR-in e  grabitur

Një shtet ka të gjithë të drejtën që të marrë një vendim. Problemi është se hyrja në politikën e ditës të përfaqësuesi të një shteti në një shtet tjetër, me instrumente të ideuara për qëllime të tjera është në fakt tjetërsim i rolit të diplomatit, që do të mund të kuptohej apo kompensohej nga ndonjë diplomat me staturë dhe aftësi komunikuese që di të ndajë qëndrimin shtetëror nga preferencat personale. Por ky nuk është rasti.

Në dritën e përvojës së deritanishme me këtë çështje, do të duhej të kuptohej fare mirë, se e kanë kuptuar edhe më kokëtrashët, që politika publike me “non grata” rezultoi kundërproduktive, pjesërisht për shkak të mënyrës së njëanshme sesi ajo u menaxhua nga diplomatë aksidentalë si Smith dhe Yuri Kim.

Do të ishte e zgjuar dhe e dobishme që ambasadorët të heshtnin publikisht në interpretimin e arsyeve të akteve për shpallje “non grata” në mënyrë që të eliminohej kështu riciklimi politik i atij që është shpallur se ka minuar demokracinë humoristike shqiptare dhe të shmangej sidomos konsumi i tepërt i kredencialeve të SHBA dhe Britanisë në Shqipëri, që duket se për të mirën e të gjithëve po zhgradohen në perceptim në kufijtë e racionales. Ndonëse do të duhej që të shtyhej disi në kohë zhgënjimi i përgjithshëm meqenëse mirë apo keq, i detyrohemi Perëndimit për disa gjëra me rëndësi.

Diplomacia e errët/ Si punoi ambasadori britanik kundër opozitës (faktet) -  Kumtari

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook