Lidhu me ne

Kioske

Koha që ambasadorët të dalin nga jeta publike në Shqipëri

Nga Respublica.al

S'të jepet shpesh kjo mundësi"/ Ambasadori britanik në Tiranë vishet si  James Bond (VIDEO) - Aktualiteti

Ambasadori britanik  Alastair King Smith ka deklaruar nga Elbasani se do të ketë sanksione të reja për ata që minojnë demokracinë dhe bëjnë korrupsion. Të paktën kështu e raporton gazeta “Tema” diplomatin në fjalë që duhet thënë se po shkon pak skiç me formatin e deritanishëm të diplomatit britanik në vendin tonë.

Zoti Smith ka një lloj lufte deklarative me ish-kryeministrin Berisha për shkak të shpalljes non grata, kjo e fundit një instrument si shumë të tjerë që shtetet kanë për të zhvilluar luftën diplomatike. Problemi I këtyre mjeteve është se ato në fakt janë ideuar që të paketojnë mesazhe direkte por në format zyrtar me synim kufizimin e disa raporteve me individë apo shtete. Në rastin e tanishëm ne kemi një instrumentalizim të tyre në formën e një ndëshkimi final që një shtet i bën një individi me implikime të qarta politike në një vend të tërë. Implikime të cilat ambasadori Smith i di shumë mirë, sikundër i kupton kolegia e tij amerikane.

Ambasadori britanik selfie përqafuar me ministren e Kulturës, reagon Forumi  për Trashëgiminë: Ky bashkëpunim kaq i ngushtë, ndoshta na sjell AR-in e  grabitur

Një shtet ka të gjithë të drejtën që të marrë një vendim. Problemi është se hyrja në politikën e ditës të përfaqësuesi të një shteti në një shtet tjetër, me instrumente të ideuara për qëllime të tjera është në fakt tjetërsim i rolit të diplomatit, që do të mund të kuptohej apo kompensohej nga ndonjë diplomat me staturë dhe aftësi komunikuese që di të ndajë qëndrimin shtetëror nga preferencat personale. Por ky nuk është rasti.

Në dritën e përvojës së deritanishme me këtë çështje, do të duhej të kuptohej fare mirë, se e kanë kuptuar edhe më kokëtrashët, që politika publike me “non grata” rezultoi kundërproduktive, pjesërisht për shkak të mënyrës së njëanshme sesi ajo u menaxhua nga diplomatë aksidentalë si Smith dhe Yuri Kim.

Do të ishte e zgjuar dhe e dobishme që ambasadorët të heshtnin publikisht në interpretimin e arsyeve të akteve për shpallje “non grata” në mënyrë që të eliminohej kështu riciklimi politik i atij që është shpallur se ka minuar demokracinë humoristike shqiptare dhe të shmangej sidomos konsumi i tepërt i kredencialeve të SHBA dhe Britanisë në Shqipëri, që duket se për të mirën e të gjithëve po zhgradohen në perceptim në kufijtë e racionales. Ndonëse do të duhej që të shtyhej disi në kohë zhgënjimi i përgjithshëm meqenëse mirë apo keq, i detyrohemi Perëndimit për disa gjëra me rëndësi.

Diplomacia e errët/ Si punoi ambasadori britanik kundër opozitës (faktet) -  Kumtari

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix16 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar16 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix16 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix23 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix23 orë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix23 orë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar23 orë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix24 orë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Mix24 orë më herët

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe...

Facebook