Lidhu me ne

Kioske

E do Amerika dhe qeveria, por jo Shqipëria dhe PD

Nga Respublica.al

Lulzim Basha të gënjen edhe me libër! - Politikë

Takimet e Yuri Kim me përfaqësues të politikës ishin lajmi i ditës. Kështu u përcoll në disa media. Turi i ambasadores amerikane në seli të partive politike shqiptare. Zonja Kim ka takuar Damian Gjiknurin, numër dy i PS-së, Ilir Metën dhe Enkelejd Aliebeajn. 

Siç mund të merret me mendn është shmangur takimi me Sali Berishën dhe përfaqësues të PD-së me Seli. Kaq ka mjaftuar që yryshxhinjtë të deklarojnë se Yuri Kim shpalli kryetarin e PD-së. Tani, kur lexon këto komente, të vjen keq që nuk lejohen kandidatë për deputetë nga spitali psikiatrik, sepse trivialiteti i qasjeve të tilla ka defiçencën e provincës, ligësinë e dështakëve dhe mençurinë e berberënës. 

Zonja Kim thjesht nuk e takoj dot Sali Berishën për arsye formale. Strikt formale. Është person non grata i shtetit që ajo përfaqëson. Asgjë më shumë. Sigurisht që kjo nuk e bën Berishën më pak përfaqësues nga sa është, thjesht relacionet e tij me ShBA nuk kanë ndryshuar. Në cilin tagër ta takojë Kim Berishën? 

Për ata që shesin këtë mall në media është e udhës të na thonë se pse ShBA, superfuqia e botës e njeh Bashën për kryetar partie me vulë, ndërkohë që ky i fundit vetë, as po duket për fushatë elektorale për 14 majin? Thonë se Basha po rri në hije, po luan fijet. Në cilën hije po rri z. Basha pas qëndrimit nën hijen e Berishës? Nën hijen e buzëqeshjes së vet? 

Ciladoqofshin lëvizjet e Kim në Tiranë, gara elektorale është mes Berishës dhe Ramës. Opozitës së njërit dhe qeverisë së tjetrit. Garat e stisura dëmtojnë edhe këtë demokraci që kemi dhe atrofizojnë çdo përmbajtje të ligjërimit që edhe kështu ka kalur funditn. 

Mbetet vetëm që z. Basha t’i publikojnë pseduonimin e Luftës speciale që ai drejton në pritje të zbarkimit të tij në selinë që edhe nuk i duhet aq e madhe xhanëm. 

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar5 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix6 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix6 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix6 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix6 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix6 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar6 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook