Lidhu me ne

Kioske

Autokratët, bëjnë çmos të kenë përballë opozitë fallso

Koment nga Podiumi.com

E krijuar posaçërisht për Erdogan/ Dhurata e veçantë e Ramës për  Presidentin turk dhe porosia që i la: Zonja jote…

Diktatorët dihet, nuk lejojnë opozitë fare, as për sy e faqe.

Këtë e bëjnë autokratët, që kanë të njëjtat tipare si diktatorët por, fshihen pas pseudo opozitave.

Autokratët nuk duhen ngatërruar me autoritarët.

Në Shqipëri Berisha ishte autoritar por kurrë nuk u bë autokrat.

Autokratët e nisin kapjen e shtetit fillimisht me kapjen e mediave. Nuk pranojnë absolutisht asnjë media kundër.

Sepse media u prish shume punë në rrugëtimin e tyre drejt autokracisë.

Pas mediave, autokratët korruptojnë intelektualët.

Punojnë me këmbvngulje për kapjen e drejtësisë, sepse autokratët i bezdis burokracia juridike. I duan gjërat shpejt.

Autokratët janë megalomanë në vetvete. Mendojnë se vetëm ata i mjaftojnë vendit.

Kështu që nuk e shohin të nevojshme, madje u duket e kotë që vendi të ketë opozitë, mendim ndryshe.

Prandaj hapi final i autokracisë është shndërrimi i opozitës në pseudoopozitë.

Në pikën ku ndodhemi Shqipëria është autokraci e pastër.

MË TEPËR

Mix4 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar4 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix4 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix5 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix5 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix5 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix5 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix5 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix5 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar5 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook