Lidhu me ne

Mix

Përfitimet e pafundme të kafesë për trupin tonë

kafja

Specialisti i të ushqyerit dhe dietave, dietologu Veysel Cigerli, deklaroi se kafeja është e mirë për të gjithë ata persona që vuajnë rregullisht nga stresi apo ankthi.

“Antioksidantët që luftojnë dëmtimet qelizore të shkaktuara nga radikalet e lira në trup gjenden në ekstraktet e farave të kafesë. Mendohet se mund të ndihmojë trupin. kundër sëmundjeve të shkaktuara nga stresi oksidativ, falë vetive të tij antioksiduese.”, u shpreh Cigerli.

Sipas disa studimeve të publikuara së fundmi, u konstatua se rreziku i kancerit të mëlçisë është më i ulët tek individët që konsumojnë 3 filxhanë kafe në ditë.

Por, cilat janë disa nga përfitimet dhe të mirat që kafeja i sjell organizmit tonë?

Mbron shëndetin e dhëmbëve, lëkurës dhe parandalon plakjen

Duke thënë se kafeja ka një efekt antimikrobik, Cigerli tha se, për herë të parë është përcaktuar se kafeina që përmban kafeja ka një efekt fungistatik kundër Candida albicans dhe parandalon formimin e biofilmit.

Ekstrakti i kafesë ka një efekt frenues kundër streptokokut, që shkakton prishjen e dhëmbëve. Kafeina në strukturën e kafesë përdoret në produktet e kujdesit të lëkurës në formë xheli ose kremi. Kur kafeina aplikohet në lëkurë, ajo mund të merret duke zgjeruar enët e gjakut, duke rezultuar në një lëkurë më në formë dhe reduktimin e rrudhave të vogla.

Përbërjet fenolike dhe bioaktive të tjera që përmbahen në ekstraktin ujor të përgatitur nga pjesa e lëkurës së argjendtë të kokrrës së kafesë, është treguar se mbron lëkurën kundër agjentëve oksidues që përshpejtojnë plakjen për shkak të përbërësve aktivë, dhe për këtë arsye, mbështetet edhe ideja se mund të përdoret për shëndetin e lëkurës kundër plakjes.

Mbron shëndetin e zemrës, rrit ndjenjën e ngopjes, largon lodhjen

Duke shpjeguar se kafeja është e mirë edhe për shëndetin e zemrës, Cigerli tha se kafeja ka efekte të dobishme në vdekshmërinë kardiovaskulare, sëmundjet koronare të zemrës dhe goditjet në tru, por është më pak efektive në konsumim të lartë.

Përbërësit e kafesë si kafeina dhe acidi klorogjenik nxisin mekanizmat e termogjenezës dhe konsumimin e përditshëm prej 3-4 filxhanësh. Në studimet e randomizuara të kontrolluara me placebo, u përcaktua se konsumimi i 524 miligramëve kafe në ditë uli peshën dhe masën yndyrore dhe rrit ndjenjën e ngopjes në krahasim me ata që konsumuan 151 miligramë ose më pak.

Është përcaktuar se kafeja ka një efekt stimulues në sistemin nervor qendror dhe mund të rrisë efektivitetin e lehtësimit të lodhjes dhe lehtësimit të dhimbjes. Konsumimi i kafesë është gjithashtu i dobishëm gjatë shtatzënisë. Është raportuar se konsumimi i moderuar i kafeinës nën 200 miligramë në ditë gjatë shtatzënisë nuk përbën rrezik për fëmijën dhe nënën.

MË TEPËR

Kioske3 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix4 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore4 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix4 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix4 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix4 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix4 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar15 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook