Lidhu me ne

Kritike

Çifti i 2 milionë pemëve në Brazil dhe pema e 1 miliontë e kryebashkiakut të betonit

Nga Arben Rrozhani

Çifti i 2 milionë pemëve në Brazil dhe pema e 1

Fotomontazh: Çifti brazilian që mbolli 2 milionë pemë dhe Velaj që tha sot se ka mbjellë pemën e 1 miliontë

Ekziston një histori frymëzuese në botë: Një fotograf dhe bashkëshortja e tij, për 20 vite mbollën 2 milionë pemë për të shndërruar një zonë të shkretë në një gjelbërim të harlisur, ku pas rritjes së pemëve, u kthyen edhe kafshët.

Fotografi Sebastião Salgado, në fillimvitet ’90, pasi ishte dërrmuar fizikisht dhe emocionalisht duke dokumentuar krimet ndëretnike në Ruanda vendosi të kthehej në vendlindjen e tij, ku në vend të pyjeve tropikale gjeti një tokë të shkretë. Por, bashkë me gruan e tij, Lélia Deluiz Wanick Salgado, vendosën të risillnin jetën dhe pas dy dekadave mendohet se kanë mbjellë 2 milionë pemë, një peisazh lehtësisht i dallueshëm “para dhe pas”, që përfundoi në faqet e mediave botërore, aq të shqetësuara për prerjen e pemëve të Amazonës.

Por, sot, në Tiranë, shpiket një histori tjetër, që me shifra tejkalon edhe të mësipërmen. Kjo, jo vetëm nuk frymëzon kënd, por të indinjon, të bën te nxjerrësh zorrët e barkut.

Erion Veliaj, kryebashkiak prej vitit 2015, që synon mandatin e tretë në zgjedhjet vendore të 14 majit, mes disa fëmijëve, u filmua gjithë pompozitet duke deklaruar se po mbillte pemën e 1 miliontë.

Askush nuk habitet nga lajme të tilla që vijnë të gatshme në mediat e blera për të treguar njeriun që bën punët në shërbim të banorëve të kryeqytetit.

Sepse të gjithë janë dëshmitarë të masakrës që po bëhet prej 8 vitesh duke kafshuar parkun e Liqenit Artificial të Tiranës me kulla oligarkësh, sulmit të nisur te liqeni i Farkës, copat e mbetura te kodrat që rrethojnë Tiranën, për të mos përmendur betonizimin e qendrës së kryeqytetit, për të cilën “mbjellësi i pemës së 1 miliontë” pati premtuar publikisht se do t’i ndalonte ndërtimet, por sot kulla e betonit i bën hije dhe është vetëm 8.5 metra larg Kullës së Sahatit, monumentit të kulturës që humbi nën peshën e betonit.

Ky politikan ka premtuar se do t’i bëjë 2 milionë pemët e mbjella deri në vitin 2030, pra e mendon veten edhe një mandat pas këtij që pretendon.

Se si do të jetë Tirana 2030 me 2 milionë pemët e Veliajt, nuk është e vështirë të përfytyrohet. Merrni një foto të vitit 2015, kur në Tiranë kishte “zero” pemë, vendosni sot Tiranën me pemën e “1 miliontë” dhe dyfishojeni. Pastaj, këtë panoramë me 2 milionë pemë betoni vendosini përballë 2 milionë pemëve që mbolli Sebastião Salgado me bashkëshorten dhe…mallkoni ditën kur keni lindur.

MË TEPËR

Mix6 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix7 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix7 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix7 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix7 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook