Lidhu me ne

Mix

6 fakte që duhet t’i dini për shëndetin e tiroides

Shëndeti i gjendrave të tiroides është gjithnjë shumë i diskutuar pasi mund të kthehet në një problem serioz për këdo.

Tiroidja është një gjendër në zonën e qafës që lidhet me trurin nëpërmjet hormoneve.

Kështu ndikon si organizmin ashtu edhe shëndetin dhe qetësinë e trurit.

Një nga ndihmësit më të mëdhenj të funksionimit të tiroides është jodi.

Jodi zakonisht merret nga ushqimet dhe çliron hormone T3 dhe T4, të cilët shkojnë në gjak dhe ndihmojnë në qarkullimin e mirë të tij.

Hormonet e tiroides ndikojnë plakjen e parakohshme, metabolizmin, tretjen apo rënien në peshë.

Duke parë rëndësinë që këto gjëndra të vogla kanë në trupin e njeriut, AgroWeb.org ju liston gjatë falte të rëndësishme që duhet t’i dini për shëndetin e tiroides tuaj.

Tiroidja është motori i trupit

Hormonet që prodhojnë gjendrat e tiroides rregullojnë funksiomin e mirë të metabolizmit.

Kjo do të thotë që ushqimet do të treten më shpejt dhe organet do të punojnë më shpejt dhe më mirë.

Më e përhapur tek gratë

Problemet me tiroiden janë më të përhapura tek gratë pasi duke qënë një burim hormonesh janë më të ndjeshme ndaj estrogjenit.

Një hormon i cili gjendet me shumicë tek gratë.

Ndikojnë fertilitetin

Hormonet e tiroides nëse janë në disbalancë mund të ndikojnë ciklin menstrual tek gratë e për rrjedhojë përgjysmojnë fertilitetin dhe shëndetin e organizmit në përgjithësi.

Më e përhapur tek nënat lehonë

Rreth 10% e grave pas lindjes kanë probleme me tiroiden, por zakonisht këto probleme zhduken pas 18 muajsh.

Shenjat e tiroides hipoaktive

Tiroidja hipoaktive është ajo që nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Përsonat që vuajnë nga ky problem përjetojnë lodhje, shtim në peshë, konstipacion, tharje të lëkurës dhe në disa raste depresion.

Shenjat e tiroides hiperaktive

Tiroidja hiperaktive është ajo që mbiprodhon hormone.

Personat që vuajnë nga kjo sëmundje përjetojnë simptoma siç është humbja e peshës, rrahje të shpejta zemre, dridhje duarsh apo irritim.

/AgroWeb.org

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix2 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar10 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix10 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore10 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook