Lidhu me ne

Radar

A ka Vladimir Putin armë të mjaftueshme për të vazhduar luftën në Ukrainë?

A ka Putini armë të mjaftueshme për të vazhduar luftën?

Humbjet në fushën e betejës dhe sanksionet e kanë çuar ushtrinë e Moskës në një gjendje rënieje, megjithatë, sipas një analize të re të pavarur, forcat e Vladimir Putin kanë ende fuqi të mjaftueshme zjarri për të vazhduar konfliktin.

Një raport nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) thotë se pothuajse 10,000 njësi të pajisjeve kryesore ruse si tanke, kamionë, artileri dhe drone ajrore janë humbur.

Por Rusia mund të zhytet në stoqet e kohës së Luftës së Ftohtë në vijat e frontit për të kompensuar në numra atë që mund të ketë humbur në teknologjinë e përparuar.

“Cilësia e ushtrisë ruse për sa i përket pajisjeve të avancuara ka të ngjarë të bjerë, të paktën në një të ardhme të afërt,” thotë raporti i CSIS.

“Moska vlerësohet të ketë humbur diku nga 1,845 deri në 3,511 tanke një vit pas luftës,” thotë raporti i CSIS.

Humbjet e tankut kryesor  më të ri, të përmirësuar T-72B3, të dorëzuar për herë të parë në 2013, u vunë re si veçanërisht të dëmshme.

Duke folur në një konferencë të djeshme, zyrtarët perëndimorë thanë se rusët “po shkonin prapa përsa i përket pajisjeve”, duke theksuar se tanket T-55, të prezantuara në vitin 1948, tani po shfaqen në fushën e betejës.

Megjithatë, raporti thotë se Rusia ka ende avantazhe numerike ndaj Ukrainës në pothuajse çdo aspekt, duke thënë: “Aftësitë ushtarake të Rusisë ende janë shumë më të mëdha se ato të Ukrainës në shumicën e treguesve, duke përfshirë fuqinë njerëzore, ajrore, tokësore dhe detare”.

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix8 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix8 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore16 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal16 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook