Lidhu me ne

Radar

A ka Vladimir Putin armë të mjaftueshme për të vazhduar luftën në Ukrainë?

A ka Putini armë të mjaftueshme për të vazhduar luftën?

Humbjet në fushën e betejës dhe sanksionet e kanë çuar ushtrinë e Moskës në një gjendje rënieje, megjithatë, sipas një analize të re të pavarur, forcat e Vladimir Putin kanë ende fuqi të mjaftueshme zjarri për të vazhduar konfliktin.

Një raport nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) thotë se pothuajse 10,000 njësi të pajisjeve kryesore ruse si tanke, kamionë, artileri dhe drone ajrore janë humbur.

Por Rusia mund të zhytet në stoqet e kohës së Luftës së Ftohtë në vijat e frontit për të kompensuar në numra atë që mund të ketë humbur në teknologjinë e përparuar.

“Cilësia e ushtrisë ruse për sa i përket pajisjeve të avancuara ka të ngjarë të bjerë, të paktën në një të ardhme të afërt,” thotë raporti i CSIS.

“Moska vlerësohet të ketë humbur diku nga 1,845 deri në 3,511 tanke një vit pas luftës,” thotë raporti i CSIS.

Humbjet e tankut kryesor  më të ri, të përmirësuar T-72B3, të dorëzuar për herë të parë në 2013, u vunë re si veçanërisht të dëmshme.

Duke folur në një konferencë të djeshme, zyrtarët perëndimorë thanë se rusët “po shkonin prapa përsa i përket pajisjeve”, duke theksuar se tanket T-55, të prezantuara në vitin 1948, tani po shfaqen në fushën e betejës.

Megjithatë, raporti thotë se Rusia ka ende avantazhe numerike ndaj Ukrainës në pothuajse çdo aspekt, duke thënë: “Aftësitë ushtarake të Rusisë ende janë shumë më të mëdha se ato të Ukrainës në shumicën e treguesve, duke përfshirë fuqinë njerëzore, ajrore, tokësore dhe detare”.

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix2 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar10 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix10 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore10 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook