Lidhu me ne

Mix

Çfarë është dashuria?

Is Love at First Sight Possible? | Psychology Today

Përparim Kabo, doktor i shkencave filozofike ka bërë një përkufizim të dashurisë sipas tij.

Dashuria në jetë është vetëm një, pasioni mund të jetë shumës – shkruan professor Kabo në profilin e tij në FB.

Më poshtë postimi i tij i plotë:

“Dashuria eshte respektim i dinjitetit dhe reciprocitet mes partnereve, eshte ndjenje dhe sakrifice, eshte pasion dhe frymezim, eshte energji dhe humanitet, eshte erotikë dhe lidhje fizike, eshte premtim dhe mbajtje premtimi, eshte prove dhe sprove ne jete, eshte kuriozitet dhe zhgenjim, eshte enderrim dhe iluzion…

Ështe ajo qe s’ka frike nga ty, por ti ke ndroje dhe i fshihesh asaj.

Ështe një e vetme. Po po, dashuria ne jete eshte vetem nje, pasioni mund të jetë shumës.

Kërkimi i dashurisë të jep mundesine ta njohesh veten. Mosnjohja mund te vrasi rruges shume “dashuri”, por ajo vetë nuk eshte as gjysme dashuri dhe as copra dashurie, eshte ose e plote ose nuk eshte.

Iluzion-dashuria eshte drita qe fiket nje dite dhe nuk ndizet me. Dashuria eshte frymezim dhe e dashura ajo qe te frymezon gjithnje dhe ne boten e pertejme.,  

Tani une pyes: A vlen dhe a mjafton nje date dhe nje dite qe quhet dita e te dashuruareve 14 shkurti ose Shen Valentini?

Tek ne me shume se dashuri njerezore te besueshme takon tregti me shumice dhe me pakice te asaj qe quhet dukje e dashurise. Medemek nje mall qe nuk quhet ushqime apo orendi per quhet veshmbathje, zbukurime dhe genjeshtra.

Te dhurosh dashuri do te thote te kesh dashuri. Të kesh dashuri do te thote te kesh shpirt. Të kesh shpirt do te thote te ndjesh se je i ndertuar nga shpirterorja dhe jo nga materialja…Flm

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix10 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix10 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore17 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal18 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook