Lidhu me ne

Temporal

Edmond Tupja: E kemi të vështirë të komunikojmë dhe të mos bëjmë keq ! Kjo është veçoria më e keqe e shqiptarëve!

Djali autik, Edmond Tupja: E kam një brengë që më heq shijen e jetës -  Ngjarjet e Ditës

Për shkrimtarin Edmond Tupja, mungesa e komunikimit është një cilësi që i dallon shqiptarët. I ftuar në emisionin Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV, profesor Tupja thotë se nuk është në karakterin e ballkanasve apo shqiptarëve analiza apo përmirësimi i vetes, e aq më pak, komunikimi.

“Danezët kanë një proverbë. Nga afër askush prej nesh nuk është normal. Sa herë kuptojmë që ishim të nxehur, mendojmë: po si e thashë këtë, mos e teprova. Kjo është vetëanaliza. 

Të nxjerrësh një mësim. Këtë ne e kemi shumë të vështirë. Por sidomos ballkanasit. E në mënyrë të veçantë, shqiptarët. E kemi të vështirë të komunikojmë, të mos bëjmë keq”, u shpreh profesor Tupja

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix3 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix10 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix10 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar11 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix11 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore11 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix11 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook