Lidhu me ne

Letersi

Fjalë të urta dhe thënie persiane: Kush ta thotë të vërtetën në sy, të ka vëlla!

Fjalë të urta persiane: Kush ta thotë të vërtetën në sy, të ka vëlla!

• Mashkullin në jetë e presin katër obligime: të krijojë familje (shtëpi), ta trashëgojë një djalë, ta mbjellë një dru dhe të shkruajë një libër.

• Ari i kulluar nuk i trembet gurit të provës.

• Atë që bën ç’i do qejfi, e çojnë atje ku s’i ka qejfi.

• Atë që bën syri, s’e bën vetulla.

• Atij që i jep një libër hua, i duhet prerë një dorë; atij që e kthen atë, i duhen prerë të dyja.

• Besimi është më i mirë se pasuria.

• Bëj si mulliri, merre të fortë e ktheje në të butë.

• Çdo natë e errët ka mbarimin e ndritshëm.

• Daullja gjëmon ngaqë e ka barkun bosh.

• Desha t’ia ndreqja vetullën, por i nxora sytë.

• Dënimi më i madh për atë që shet shtrenjtë është të mos blesh te ai.

• Dijet e marra në fëmijëri janë si vizatimet e gdhendura në gur.

• Dikur kisha forcën por jo diturinë; tashti që kam diturinë, s’kam forcë.

• Dora e thyer ngjitet, por zemra aspak.

• Drejtoje pemën sa është e njomë.

• Duroje dhimbjen derisa të gjesh ilaçin.

• E çuan llafazanin në ferr dhe tha: “Sa të njoma qenkan drutë”.

• Është më mirë të jetosh në zemrën e mikut sesa në shtëpinë e tij.

• Fjala e ëmbël ka magji.

• Fjala e ka lezetin kur është e shkurtër.

• Fjala që mban brenda teje është skllavja jote; ajo që nxjerr, është padronja jote.

• Fjalët e urta janë zbukurim i të folurit.

• Garuzhda merr çfarë ka tenxherja.

• Gomari dhe kali të lidhur pranë, edhe në mos ngjafshin nga qimja, do të ngjajnë nga huqet.

• Grushtet i ha kush ndan ata që zihen.

• Janë tre lloje armiqsh: armiku, armiku i armikut, dhe miku i armikut.

• Këmbët e gjarprit, sytë e milingonës dhe bukën e hoxhës – nuk i pa asnjeri.

• Kur fëmija mësohet në krahë, nuk zbret në tokë.

• Kur u bë deti kos, fukarait iu thye luga.

• Kush ka pesëdhjetë halle, s’ka qeder nga 30 të tjera.

• Kush ta thotë të vërtetën në sy, të ka vëlla.

• Me fjalë të buta edhe gjarprin e nxjerr nga vrima.

• Muret kanë minj, minjtë kanë veshë.

• Nëna e hajdutit herë ha gjoks, herë i bie gjoksit.

• Në pemën e përtacisë rritet uria.

• Nëse ecën ngadalë – të arrin fatkeqësia, nëse ecën shpejt, e arrin fatkeqësinë.

• Një njeri mund të quhet i mençur kur është në kërkim të mençurisë, por do të jetë i marrë nëse beson se e ka gjetur.

MË TEPËR

Temporal9 orë më herët

Në 5 vite, 7 mijë maturantë më pak në provime

Maturantët iu nënshtruan ditën e sotme provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, teksa më herët është zhvilluar dhe ai i...

Radar9 orë më herët

A ka miq Edi Rama?

Nga Hysni Gurra  Duket si pyetje retorike por nëse liston ato që Edi Rama quan miq del një konglomerat tejet i...

Mix13 orë më herët

Këto filma koreanë, thriller në Netflix do ju lënë pa gjumë!

NETFLIX Nëse ende do të gjesh një kryevepër të ngjashme me “Squid Game”, por s’di se nga t’ia fillosh, ne...

Radar13 orë më herët

“200 euro për çdo qytetar”, PD dorëzon propozimin për minimumin jetik

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi deklaroi këtë të Mërkurë, se PD ka dorëzuar propozimin ndaj qeverisë për përcaktimin e...

Mix13 orë më herët

Peter Dinklage thotë se nuk e ka parë “House of the Dragon”

Peter Dinklage, i cili portretizoi Tyrion Lannister në serialin hit të HBO, “Game of Thrones”, së fundmi tha për Entertainment...

Radar15 orë më herët

Berisha për Dakon: Shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton se është kriminel elektoral

Një ditë pas arrestimit të ish-kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako, ka ardhur edhe reagimi i Sali Berishës. Në mbledhjen e...

Kryesore16 orë më herët

Berisha reagon për sulmin e mbështetësve të Bashës mbi deputetët dhe gazetarët: Skenar i Ramës, akt i turpshëm

Kryedemokrati Sali Berisha ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar të krijuar pas mbledhjes së Kryesisë, ku mbështetës të Lulzim...

Radar16 orë më herët

“Qeveria me ndihmën e KAS i rrëmbeu mandate opozitës”, Berisha sulmon Ilir Rusmalin dhe paralajmëron protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha në fjalën e tij në mbledhjen e grupit parlamentar paralajmëroi protesta. Sipas tij, qeveria me ndihmën e...

Radar16 orë më herët

Berisha sulmon Ilir Rusmalin: Është kriminel elektoral, ëndërron të bëhet Avokat i Popullit

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka sulmuar sot anëtain e Komisionit te Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ, Ilir Rusmali...

Aktualitet18 orë më herët

Forca e Perëndimit e deleguar te dy mediokër

Dy ndërmjetësit perëndimorë për krizën në Kosovë, Escobar dhe Lajçak, kanë deklaruar pas takimit me Aleksander Vuçiç se presidenti serb...

Facebook