Lidhu me ne

Letersi

Fjalë të urta dhe thënie persiane: Kush ta thotë të vërtetën në sy, të ka vëlla!

Fjalë të urta persiane: Kush ta thotë të vërtetën në sy, të ka vëlla!

• Mashkullin në jetë e presin katër obligime: të krijojë familje (shtëpi), ta trashëgojë një djalë, ta mbjellë një dru dhe të shkruajë një libër.

• Ari i kulluar nuk i trembet gurit të provës.

• Atë që bën ç’i do qejfi, e çojnë atje ku s’i ka qejfi.

• Atë që bën syri, s’e bën vetulla.

• Atij që i jep një libër hua, i duhet prerë një dorë; atij që e kthen atë, i duhen prerë të dyja.

• Besimi është më i mirë se pasuria.

• Bëj si mulliri, merre të fortë e ktheje në të butë.

• Çdo natë e errët ka mbarimin e ndritshëm.

• Daullja gjëmon ngaqë e ka barkun bosh.

• Desha t’ia ndreqja vetullën, por i nxora sytë.

• Dënimi më i madh për atë që shet shtrenjtë është të mos blesh te ai.

• Dijet e marra në fëmijëri janë si vizatimet e gdhendura në gur.

• Dikur kisha forcën por jo diturinë; tashti që kam diturinë, s’kam forcë.

• Dora e thyer ngjitet, por zemra aspak.

• Drejtoje pemën sa është e njomë.

• Duroje dhimbjen derisa të gjesh ilaçin.

• E çuan llafazanin në ferr dhe tha: “Sa të njoma qenkan drutë”.

• Është më mirë të jetosh në zemrën e mikut sesa në shtëpinë e tij.

• Fjala e ëmbël ka magji.

• Fjala e ka lezetin kur është e shkurtër.

• Fjala që mban brenda teje është skllavja jote; ajo që nxjerr, është padronja jote.

• Fjalët e urta janë zbukurim i të folurit.

• Garuzhda merr çfarë ka tenxherja.

• Gomari dhe kali të lidhur pranë, edhe në mos ngjafshin nga qimja, do të ngjajnë nga huqet.

• Grushtet i ha kush ndan ata që zihen.

• Janë tre lloje armiqsh: armiku, armiku i armikut, dhe miku i armikut.

• Këmbët e gjarprit, sytë e milingonës dhe bukën e hoxhës – nuk i pa asnjeri.

• Kur fëmija mësohet në krahë, nuk zbret në tokë.

• Kur u bë deti kos, fukarait iu thye luga.

• Kush ka pesëdhjetë halle, s’ka qeder nga 30 të tjera.

• Kush ta thotë të vërtetën në sy, të ka vëlla.

• Me fjalë të buta edhe gjarprin e nxjerr nga vrima.

• Muret kanë minj, minjtë kanë veshë.

• Nëna e hajdutit herë ha gjoks, herë i bie gjoksit.

• Në pemën e përtacisë rritet uria.

• Nëse ecën ngadalë – të arrin fatkeqësia, nëse ecën shpejt, e arrin fatkeqësinë.

• Një njeri mund të quhet i mençur kur është në kërkim të mençurisë, por do të jetë i marrë nëse beson se e ka gjetur.

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix6 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix6 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix6 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix6 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook