Lidhu me ne

Kioske

Regjimi që na bleu të gjithë

Por ku janë intelektualët e Shqipërisë sot? Profesorët e katedrave, akademikët, mjekët, inxhinierët? Pse heshtin të gjithë? A mos vallë qeveria në Shqipëri është kaq e pagabueshme

Klodian Tomorri

Nëse hap mediat opozitare, përfshirë ato të cilat qeverisjes së Ramës i thonë regjim, thuajse 90 për qind e tyre shfaqin të gjitha një spot elektoral. Reklama është kjo; “Nga ndryshon një majmun dhe një krokodil nga Ilir Meta me Sali Berishën.” Eshte spoti i regjimit për zgjedhje.

Të akuzosh një qeveri për regjim dhe më pas të marrësh paratë e saj për të promovuar regjimin, kjo s’mund të jetë. Ose të paktën të dyja këto nuk mund të rrinë bashkë. Edi Rama është ose regjim ose alternative politike dhe klient potencial marketingu. E megjithatë kjo e medias është vetëm një grimcë e vogël. Problemi është shumë më i madh se kaq. Ai lidhet me korruptimin e elitës shqiptare në shkallë industriale.

Erion Veliaj paketon çdo ditë nga një personazh publik në spotet e tij elektorale. Këngëtarë të kalibrit botëror, këngëtar dasmash, artistë, influencerë, blogerë e kështu me radhë. Të gjithë këta i rreshton Lali njëri pas tjetrit të na thonë se sa shumë ka ndryshuar Tirana, sa e mirë është bërë ajo duke na ftuar të gjithëve të votojmë sërish Veliajn.

Një pjesë e këtyre personazheve në të shkuarën kanë qenë bashkëpuntorë të afërt të një regjimi tjetër, atij të Sali Berishës. Këta ose këto janë eskortat politike të regjimeve. Por nëse për influencerët e rrjeteve sociale, kurtizaneria është pjesë e zanatit, drama e vërtetë qëndron tek intelektualët.

Si parim, elitat intelektuale janë gjithmonë në opozitë me autoritetin. Sepse ky është intelektuali. Një zë publik, që sfidon gjithomonë autoritetin dhe që nuk vihet asnjëherë në rresht. Sepse nëse rreshtohesh, atëherë nuk je më intelektual.

Por ku janë intelektualët e Shqipërisë sot? Profesorët e katedrave, akademikët, mjekët, inxhinierët? Pse heshtin të gjithë? A mos vallë qeveria në Shqipëri është kaq e pagabueshme dhe dashamirëse sa që nuk abuzon asnjëherë me paranë publike, nuk kapet nga interesat perverse të pakicës? A mos vallë demokracia jonë është kaq perfekte sa që nuk lejon blerje votash, shkeljen e të drejtave të njeriut, kapjen e institucioneve?

Atëherë pse hesht gjithmonë elita jonë intelektuale?

Hesht sepse ose është e rreshtuar, ose ka frikë. Dhe frika jo domosdoshmërisht është vetëm fizike, sepse për fatin të mirë, por ndoshta edhe të keq, regjimi ynë nuk vret. Por është frikë për karrierën, për biznesin, për të mos mbyllur hapësirat e shkollimit të fëmijëve në Perëndim apo privilegjeve të tjera.

Ndaj hesht gjithmona elita jonë. Por korruptimi i saj është tragjedia jonë më e madhe. Një komb nuk mbaron së ekzistuari as atëherë kur e pushtojnë. Por mbaron kur elita e tij ekzekutohet. Dhe regjimi na ekzekutoi të gjithë. Jo fizikisht, por me para.

MË TEPËR

Radar1 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix1 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix8 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore9 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix9 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook