Lidhu me ne

Mix

Njerëzit që nuk duhet të pinë kurrë kafe

Gratë shtatzëna – Edhe pse hulumtimi mbi konsumimin e kafeinës gjatë shtatzënisë është një temë në zhvillim, shumë autoritete shëndetësore rekomandojnë kufizimin e marrjes së kafeinës gjatë kësaj periudhe. Shumë kafeinë mund të rrisë rrezikun e komplikimeve gjatë shtatzënisë, si lindja e parakohshme dhe pesha e ulët e lindjes.

Kafeja është një pije e konsumuar gjerësisht në mbarë botën, e çmuar për shijen dhe aftësinë e saj për të siguruar një marrje të përkohshme. Megjithatë, jo të gjithë njerëzit duhet ta konsumojnë këtë pije, pasi mund të ketë efekte negative tek individë të caktuar.

Konsumi i moderuar i tij, sipas një raporti të kryer nga Qendra e Kërkimeve Biomjekësore të Rrjetit për Fiziopatologjinë e Obezitetit dhe të Ushqyerit (CIBEROBN), mund të jetë me të vërtetë e dobishme për shumicën e njerëzve. Madje, do të lidhej edhe me një shkallë më të ulët të vdekshmërisë dhe rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, disa llojeve të kancerit, gjendjeve neurologjike, metabolike dhe të mëlçisë. Megjithatë, konsumimi i përsëritur mund të çojë në të kundërtën.

Në përgjithësi, rekomandohet konsumimi i moderuar i kafeinës, që konsiderohet konsumim deri në tre filxhanë në ditë. Pavarësisht gjithë kësaj, duhet pasur parasysh se këshillohet konsumimi i kafes pa sheqer dhe pa qumësht.

Në fotogalerinë e mësipërme ju tregojmë njerëzit që duhet të jenë të kujdesshëm me konsumin e kafes.

Njerëzit me çrregullime ankthi – Kafeja përmban kafeinë, një stimulues që mund të rrisë ankthin tek disa njerëz. Ata që kanë çrregullime ankthi mund të përjetojnë simptoma më intensive, si nervozizëm, rrahje zemre dhe dridhje, pas konsumimit të kafesë.
Njerëzit me ndjeshmëri ndaj kafeinës – Disa njerëz janë thjesht më të ndjeshëm ndaj kafeinës se të tjerët. Kjo është arsyeja pse ata përjetojnë efekte anësore, të tilla si nervozizëm, pagjumësi dhe dhimbje koke, madje edhe me konsum të moderuar të kafeinës. Për ta, shmangia e kafesë është shpesh alternativa më e mirë.
Njerëzit me probleme me pagjumësinë – Kafeina njihet për aftësinë e saj për të vështirësuar gjumin. Ata që kanë vështirësi të bien në gjumë ose të qëndrojnë në gjumë gjatë gjithë natës, duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje me konsumimin e kafesë, veçanërisht në orët e vona të pasdites dhe të mbrëmjes.
Personat me probleme gastrointestinale – Kafeja mund të jetë irrituese për sistemin gastrointestinal. Njerëzit që vuajnë nga sëmundje të tilla si gastriti, refluksi i acidit ose ulçera peptike mund të përjetojnë siklet dhe përkeqësim të simptomave pas konsumimit të kafesë.

MË TEPËR

Kioske3 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix4 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore4 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix4 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix4 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix4 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix4 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar15 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook