Lidhu me ne

Mix

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

rushi 1280x720

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese. Kokrrat e tij janë një koncentrat mineralesh dhe sigurojnë hekur, kalcium, magnez, kalium, zink dhe bakër.

Ato janë të pasura me vitamina të grupit B, si vitamina B1, B2, B3 dhe B6, të cilat luftojnë lodhjen psikofizike dhe për të përballuar me më shumë energji kalimin nga muajt e nxehtë në të ftohtë. Por duhet të bëni kujdes me sasitë.

A ju shëndosh rrushi? Ja si është e vërteta

Rrushi është një nga frutat më të ëmbël. Ai përmban sasi të larta të sheqernave të thjeshta të përthithura shpejt, të cilët, të konsumuar me tepricë, favorizojnë një prodhim të ekzagjeruar të insulinës, një hormon që stimulon urinë dhe favorizon grumbullimin e kilogramëve dhe shfaqjen e diabetit të tipit 2.

Këshilla është ta konsumoni me moderim: 100 gramë rrush japin rreth 60 kalori .

Idealja është ta kombinoni në tavolinë me fibrat e perimeve të stinës të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqernave, me proteina (mish, peshk, vezë ose bishtajore) dhe yndyrna të mira si ato të pranishme në vajin e ullirit ekstra të virgjër dhe frutat e thata, arra, bajame etj.) të cilat rrisin efektin e tij ngopës.

Shfryn dhe pastron

Ky frut ka një veprim të mirë detoksifikues. Përqendrimi i lartë i kaliumit stimulon diurezën dhe favorizon eliminimin e stagnimit, përgjegjës për mbajtjen e ujit dhe fryrjen. Ky frut është gjithashtu i pasur me fibra. Favorizon shëndetin dhe rregullsinë e zorrëve dhe ju ndihmon të qëndroni në formë.

Lufton kolesterolin e lartë

Ky frut është një burim i mirë i vitaminës C, magnezit dhe kuercetinës, aleatë të funksionimit korrekt të qarkullimit të gjakut. Kundërshton formimin e kolesterolit “të keq” LDL në favor të kolesterolit “të mirë” HDL.

Parandalon plakjen

Rrushi është i pasur me polifenole me veprim antioksidues si resveratroli. Kundërvepron ndaj radikaleve të dëmshme të lira dhe mbron nga stresi oksidativ, përgjegjës për plakjen.

Ky frut është gjithashtu një burim i mirë i vitaminave miqësore ndaj lëkurës. Ofron vitaminë A, e çmuar për tonicitetin e indeve.

Ai gjithashtu siguron vitaminë C e cila nxit prodhimin e kolagjenit, një proteinë që e mban lëkurën elastike dhe kundërvepron me kushtet inflamatore të lëkurës, përgjegjëse për shumë çrregullime, përfshirë celulitin.

MË TEPËR

Mix13 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix14 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix14 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix14 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix14 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix4 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook