Lidhu me ne

Kioske

Turpi i radhës i një qeverie të paturp!

NGA ARDIT HAXHIJA

Sali Berisha-Pehlivani i Mundur që nuk ngopet me ndeshje

Turpi i radhës i një qeverie të paturp!


Qeveria shpalli me bujë rritjen e pensioneve me 8.6% për 767 mijë pensionistë. Rritje që në
realitet korrespondon me indeksimin e çmimeve dhe jo me një shtim real të të ardhurave.

Mesatarisht, rritja për çdo pensionist është 1500 lekë në muaj, por kjo ndryshon sipas
pensioneve, duke përfshirë rritje nga 860 lekë për ata që marrin 10,000 lekë pension, deri te
6900 lekë për ata me pension 80,000 lekë. Në këtë mënyrë KM justifikohet të ketë mbyllur
deficitin e shkaktuar nga inflacioni prej 6.7%.
Megjithatë, realiteti paraqet shifra krejt ndryshe.
Më poshtë do të krahasojmë ndryshimet e çmimeve të ushqimeve bazike që I nevojiten një
pensionisti për një muaj.

Nga kjo listë kuptojmë se shpenzimet ushqimore jetike për një pensionist janë rritur me të
paktën 3460 lekë në muaj. Ndërkohë rritja e pensioneve prej mesatarisht 1500 lekë në muaj
nuk mbulon as gjysmën e rritjes së shpenzimeve bazë.

Nga kjo analizë dallojmë se, me rritjen e
çmimeve ushqimore, indeksimi i pensioneve duhet të ishte minimumi 25%,
duke marrë
parasysh rritjen e shpenzimeve ushqimore jetike për pensionistët. Me indeksimin aktual,
pensionistët kanë 15% më pak fuqi blerëse se para rritjes së çmimeve. Nuk duhet harruar se kjo
analizë përfshin vetëm shportën bazike të jetesës, pa llogaritur shpenzimet për kafe, cigare,
qera, energji elektrike, ujë dhe shpenzimet e tjera që ndikojnë shumë në nivelin e tyre
ekonomik.


Nëse qeveria do të ishte e sinqertë për rritjen e pensioneve do të kishte përdorur metodën e
njëjtë si për rritjen e rrogave të deputetëve dhe ministrave – dyfishimi i tyre apo rritja me 100%.


Standarti i përdorur për rrogat e tyre është treguesi më i saktë i realitetit ekonomik që po
përjetojmë. Çmimet e produkteve ushqimore janë rritur në masën 65% dhe vetëm rritja me
100% e rrogave të pensionistëve do të siguronte një indeksim dhe përmirësim të cilësisë së
jetesës së tyre. Çdo argument tjetër përtej kësaj është tallje, dhe kjo është ajo që e karakterizon
më së miri këtë qeveri.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook