Lidhu me ne

Kioske

Neutraliteti “i çuditshëm” i Shqipërisë në krizën e Kosovës

Bajram Begaj pranon kandidimin për President: Do të jem i përgjegjshëm për  kryerjen e detyrës - ATSH -

Në krizën e tanishme mes Serbisë – dështimit te saj dhe Kosovës ka shumë dramacite dhe tension. Por turpi i takon Shqipërisë zyrtare. 

Askush nuk e kupton dot politikën e saj të jashtme në këtë pikë: linjëzim me BE-në thotë kryeministri që po bën çmos që deklarimet t’i ketë përherë me Kosovën objekt akuze. Dhe bashkëpërgjegjësie. 

Pas publikimit të pamjeve të stërvitjes së grupit të sulmit në Banjskë, nuk ka asnjë reagim zyrtar. As nga qeveria, as nga presidenti, i cili ka folur për herë të fundit më 24 shtator. Komandantin e Përgjithshëm mesa duket e kanë vënë në gjumë të të dhe kjo është poshtëruese për një vend anëtar i NATO-s që luan me terma më të moderuar ndaj Serbisë për Kosovën se të gjitha vendet e tjera. 

Misionet diplomatike të Shqipërisë nuk kanë asnjë qëndrim, asnjë like apo share në profilet e tyre në rrjetet sociale ku bëhet thirrje që Serbia të shpallet edhe shtet sponsor i terrorizmit. Apo ku përcillen opinione dhe qëndrime të ndryshme. 

Vallë kur ka ndodhur kështu më parë? Me aq sa mbajmë mend? Politika e Jashtme do të duhet në këto kushte të ishte çështje e sigurisë kombëtare, por kush do duhet ta shohë kështu, Bajram Begaj?

Nuk ka asnjë logjikë dhe arsyetim që të justifikojë neutralitetin kritik të Shqipërisë në këtë rast. Është shumë cinike dhe të bën të kuptosh se pse me të vërtetë nuk bëhet ky vend, kjo shoqëri që e urren sa më s’ka dinjitetin. 

/Respublica.al

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook