Lidhu me ne

Mix

Ushqimet që konsiderohen të lehta por që në fakt ju shëndoshin

Ushqimet që konsiderohen të lehta por që në fakt ju shëndoshin

Nëse keni ndërmend të mbani një dietë dhe të humbni disa kilogramë për shkak të verës, duhet të bëni kujdes, sepse armiqtë më të mëdhenj të dietave janë ato ushqime që duken të lehta, por që në fakt kanë shumë kalori dhe janë jo efektive në një dietë të kontrolluar.

Në frigoriferin tonë, të gjithë kemi ushqime që mendojmë se janë të lehta, por që, pasi lexojmë vlerat ushqyese, kuptojmë se janë plot me kalori, sheqerna, yndyrna, konservues dhe kripë, të gjitha këto që sigurisht nuk ndihmojnë në humbjen e peshës dhe për më tepër nuk janë të përshtatshëm për një shëndet të mirë.

Sushi- Sushi shpesh mendohet të jetë një ushqim i lehtë, por në të vërtetë nuk është ashtu. Jo aq shumë peshku i papërpunuar, por orizi i përdorur në to. Në fakt, orizi përmban një sasi të konsiderueshme karbohidratesh. Për më tepër, salcat e ndryshme që hahen me sushi (nga soja te salca e ëmbël dhe e thartë te salca teryaki) janë jashtëzakonisht kalorike.

Misër- Misri konsiderohet nga njerëzit si një ushqim i lehtë për t’u përfshirë në dieta. Në realitet, misri është një drithër si makaronat dhe orizi, dhe për këtë arsye është një karbohidrat i plotë. Duke menduar për misrin e konservuar, ndodh që sheqeri të shtohet si konservues, duke e bërë këtë produkt të papërshtatshëm për ata që kanë probleme me sheqerin në gjak.

Soja- Edhe pse soja është një ushqim që është i shëndetshëm në vetvete, ajo shpesh nuk është organike dhe përmban OMGJ dhe estrogjen. Gjithashtu për ushqime të tjera, si qumështi apo kosi i sojës, sheqernat shpesh shtohen në përbërje.

Kos- Kosi është gjithashtu një ushqim që përgjithësisht lidhet me dietën, por edhe këtu është mirë të kontrolloni gjithmonë se cilin lloj zgjidhni. Duhet të keni kujdes për sheqernat e shtuara ashtu si yndyrnat. Ideale është të zgjidhni kos të bardhë me pak yndyrë pa sheqer apo edhe kos të thjeshtë grek.

Drithëra për mëngjes- Drithërat e ambalazhuara, nga natyra e tyre përmbajnë shumë sheqer të shtuar, ndaj do të ishte më mirë të zgjidhnit alternativa më të shëndetshme, për shembull tërshërën.

MË TEPËR

Kryesore19 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix19 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar19 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix19 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix19 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix19 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix19 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook