Lidhu me ne

Mix

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të telefonave inteligjentë në tremujorin e parë të 2024. Dy gjigantët e teknologjisë së bashku zunë të 10 vendet në renditjen e smartfonëve më të shitur në botë, një shenjë e qartë të dominimit të tyre në segmentin premium.
Këto janë TOP 10 telefonat inteligjentë më të shitur në tremujorin e parë 2024

iPhone 15 Pro Max i Apple është shfaqur si modeli kryesor, duke udhëhequr paketën falë kërkesës në rritje për pajisje të nivelit të lartë me karakteristika të fundit. Seria Pro e Apple, e cila përfshin iPhone 15 Pro dhe Pro Max, përbën gjysmën e shitjeve totale të kompanisë në tremujorin e parë.

Samsung gjithashtu ka një performancë solide me serinë e saj Galaxy S24, me modelin Ultra që renditet i pesti dhe varianti bazë i nënti. Counterpoint Research ia atribuon këtë sukses lëshimit të hershëm të serisë S24 dhe integrimit të teknologjisë Generative AI, e cila u ka dhënë përdoruesve aftësi unike të krijimit të përmbajtjes, duke u dalluar në një treg të mbushur me njerëz.

Tendenca drejt pajisjeve premium duket edhe nga fakti se 7 nga 10 smartfonët më të shitur kishin një çmim të barabartë ose më të lartë se 600 euro. Counterpoint Research parashikon se ky trend do të intensifikohet vetëm në vitet e ardhshme, me prodhuesit që fokusohen në ofrimin e veçorive premium si AI gjeneruese. Telefonat inteligjentë GenAI vlerësohet të përbëjnë 11% të dërgesave totale deri në vitin 2024 dhe deri në 43% deri në vitin 2027.

Pavarësisht dominimit të Apple dhe Samsung, kërkesa për smartfonë buxhetorë dhe të rangut të mesëm mbetet e fortë, siç dëshmohet nga prania e modeleve të tilla si iPhone 14 dhe seria Galaxy A e Samsung në top 10. Kjo sugjeron se ka ende hapësirë ​​për rritje në segmentet më të aksesueshme të tregut.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook