Lidhu me ne

Mix

Barcelona ndalon turistët e huaj të marrin apartamente me qira deri në vitin 2028

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi se do të ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri në vitin 2028, një veprim i papritur drastik pasi kërkon të frenojë kostot e larta të strehimit dhe ta bëjë qytetin të banueshëm për qytetarët.

Kryebashkiaku i majtë i qytetit, Jaume Collboni, tha se deri në nëntor 2028, Barcelona do të heqë licencat e 10 101 apartamenteve të miratuara aktualisht për t’u dhënë me qira afatshkurtra.

“Ne po përballemi me atë, që besojmë se është problemi më i madh i Barcelonës”, tha Collboni.

Bumi i qirave afatshkurtra në Barcelonë, qyteti më i vizituar i Spanjës nga turistët e huaj, do të thotë se disa banorë nuk mund të përballojnë një apartament, pasi qiratë u rritën me 68% në 10 vitet e fundit dhe kostoja e blerjes së një shtëpie u rrit me 38%, tha Collboni. Aksesi në strehim është bërë një nxitës i pabarazisë, veçanërisht për të rinjtë, shtoi ai.

Qeveritë kombëtare shijojnë përfitimet ekonomike të turizmit – Spanja renditet ndër tre vendet më të vizituara në botë – por me banorët vendas me çmime në disa vende, zbutja dhe preferenca e pronarëve për qiratë fitimprurëse turistike, janë gjithnjë e më shumë një temë e nxehtë në të gjithë Europën.

Qeveritë lokale kanë njoftuar kufizime për qiratë afatshkurtra në vende të tilla, si Ishujt Kanarie të Spanjës, Lisbona dhe Berlini në dekadën e kaluar.

Ministrja e strehimit e Spanjës, Isabel Rodriguez, tha se mbështet vendimin e Barcelonës.

“Bëhet fjalë për të bërë të gjitha përpjekjet e nevojshme, për të garantuar mundësi strehimi të përballueshëm,” postoi ajo në X.

“Collboni po bën një gabim, që do të çojë në varfëri (më të lartë) dhe papunësi”, tha në një deklaratë shoqata e apartamenteve turistike të Barcelonës APARTUR, duke shtuar se ndalimi do të shkaktonte një rritje të apartamenteve të paligjshme turistike.

Hotelet do të përfitojnë nga lëvizja. Hapja e hoteleve të reja në zonat më të njohura të qytetit, u ndalua nga një parti e ekstremit të majtë, që qeveriste Barcelonën midis 2015 dhe 2023, por Collboni ka sinjalizuar se mund të lehtësonte kufizimin.

“Ato 10,000 apartamente do të përdoren nga banorët e qytetit, ose do të dalin në treg me qira ose për shitje,” tha Collboni për masën.

Qeveria lokale e Barcelonës, tha në një deklaratë se do të ruante regjimin e saj “të fortë” të inspektimit, për të zbuluar apartamente të mundshme turistike të paligjshme, sapo ndalimi të hyjë në fuqi.

Vitet e fundit në qytet, nuk është lejuar asnjë apartament i ri turistik. Qeveria vendore ka urdhëruar mbylljen e 9,700 apartamenteve turistike të paligjshme, që nga viti 2016 dhe afër 3,500 apartamente janë rikthyer për t’u përdorur si banesa kryesore për banorët vendas, tha ai.

/ CNN

MË TEPËR

Radar16 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet16 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar16 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore16 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore19 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar19 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook