Lidhu me ne

Mix

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

“Njerëzit duhet të kuptojnë se të qenit “elastik mendërisht” do të thotë që po përjetoni diçka në një nivel të lartë stresi dhe ne nuk supozohet të funksionojmë në nivele të tilla stresi për një periudhë të gjatë kohore,” thotë Dr. Jessica Jackson. Ajo thekson: “Kur mendojmë për ndërtimin e elasticitetit, duhet të pranojmë se ai nuk do të thotë që të jeni të fortë ajo mund të nënkuptojë se ju duhet dhe pak pushim dhe përpunim i emocioneve, kështu që do të jetë më e lehtë të menaxhoni një situatë stresuese.”

Ka disa zakone që mund të adoptoni për të ndërtuar forcën dhe elasticitetin tuaj mendor. Këtu janë katër rekomandime:

  1. Bëni një check-in pesë minutash çdo mëngjes

Gjatë gjithë kohës ne pyesim të tjerët “Si jeni?”, por kur është hera e fundit që i keni bërë vetes këtë pyetje?

Është e lehtë të bllokoni emocionet dhe të funksiononi me sistem “autopilot” derisa të jeni në prag të “burn out-it”. Vendosni një kohëmatës për pesë minuta çdo mëngjes dhe mbani shënim se si ndiheni. Dr. Jackson sugjeron të filloni me pyetjet e mëposhtme:

Si ndihem?

Çfarë më duhet sot?

Si dua të shkoj sot?

Të ulesh në heshtje dhe të mendosh për këto pyetje mund t’ju ndihmojë të përpunoni emocionet negative dhe të kuptoni çdo rregullim që duhet të bëni në orarin tuaj për të larguar stresin, pavarësisht nëse bëhet fjalë për të bërë një vrap, porositje për marrjen e ushqimit ose një aktivitet tjetër të kujdesit për veten.

  1. Krijoni ‘mikro-momente’ pozitiviteti

Truri ynë është i lidhur me vështirësi për të kërkuar rrezikun kudo, duke i dhënë peshë emocioneve negative mbi ato pozitive. Kura për këtë zakon të keq është ajo që Boardman i quan “mikro-momente” pozitiviteti: pra të kërkoni njerëz ose gjëra që ju sjellin gëzim.

Mendoni se si mund t’i përfshini këto momente,  për shembull, duke telefonuar një mik ose duke dëgjuar muzikën tuaj të preferuar në rutinën tuaj.

  1. Kryeni një auditim teknologjik

Mediat sociale janë lidhur gjerësisht me ankthin dhe depresionin si tek adoleshentët ashtu edhe tek të rriturit, duke minuar mirëqenien dhe qëndrueshmërinë tonë emocionale.

Ndonëse nuk është e mundur të hiqni dorë nga interneti, Boardman rekomandon të vlerësoni zakonet tuaja me teknologjinë për të parë nëse ka ndonjë rrjet social ose njerëz që duhet të reduktoni ose eliminoni nga konsumi juaj.

  1. Praktikoni vendosjen e kufijve

Vendosja e kufijve është një aftësi kritike për t’u bërë elastik mendërisht pasi ju ndihmon të zgjidhni atë që lejoni brenda jetës tuaj.

“Elasticiteti shpesh ngatërrohet me pavarësinë, por elasticiteti duhet të jetë më shumë rreth prioritizimit të nevojave tuaja,” thotë Jackson.

Diskutimi i kufijve mund të duket i frikshëm ose i pakëndshëm në fillim, por duke ndarë gradualisht ndjenjat tuaja dhe duke thënë “jo” pa u ndjerë në faj mund të nënkuptojë se nuk po e humbni “energjinë tuaj” në gjëra që janë të dëmshme për shëndetin tuaj mendor.

cnbc

MË TEPËR

Kryesore23 orë më herët

Preç Zogaj: Nuk ka rrotacion në Shqipëri, pa rrotacion në lidershipin e PD!

Preç Zogaj thotë se rrotacioni politik në Shqipëri nuk mund të ndodhë me një opozitë që sulmon SPAK-un dhe ndërkombëtarët. ...

Aktualitet6 ditë më herët

Tregu i pronave fillon rënien, transaksionet në Tiranë u tkurrën me 20% në 2023

Të dhënat e ASHK tregojnë se numri i transaksioneve të shitblerjeve me pasuritë e paluajtshme pësoi tkurrje në vitin 2023....

Kryesore6 ditë më herët

Gaz Bardhi kundër Argita Malltezit, si kryetare e PD-së: Unë nuk kam luftuar të bashkoj PD-në që të humbë zgjedhjet

Gazment Bardhi, kryetar i grupit parlamentar të PD, i ftuar në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24 ka folur mbi mundësinë...

Mix6 ditë më herët

Rinoplastica in Albania – Migliori Chirurghi Albanesi

Rinoplastica in Albania – Consulenza gratuita su WhatsApp 0355693608676 Intervento – tecnica chiusa, nessuna cicatrice – anestesia totale endovenosa –...

Mix6 ditë më herët

Rinoplastica in Albania – Consulenza gratuita su WhatsApp

Consulenza gratuita WhatsApp 00355693608676 L’intervento chirurgico per rimodellare il naso è noto come rinoplastica. Gli interventi di rinoplastica possono essere...

Mix6 ditë më herët

Sa kushton operacioni i hundës në Shqipëri ?

Sa kushton operacioni i hundës në Shqipëri ? Cilët janë mjekët më të miré ? Na shkruani në WhatsApp 00355693608676 ne...

Mix1 javë më herët

5 super ushqime kundër plakjes!

Ka disa super ushqime super kundër plakjes. Dhe konsumimi i tyre me një frekuencë të caktuar në një dietë të...

Mix1 javë më herët

A keni parë një qen në ëndërr?

Qeni në përgjithësi është një shenjë miqësie , por varet nga mënyra se si e shihni, sepse mund të nënkuptojë...

Mix1 javë më herët

Cilat janë sekretet e jetës sipas Tolstoy

Ka shumë gjëra për të mësuar në lidhje me Artin e të Jetuarit nga Lufta dhe Paqja e Tolstoit –...

Temporal1 javë më herët

Intervista e Kadaresë më 1994 – Më kërkojnë të ndërhyj në debate politike, por nuk më intereson

Në gazetën “Koha Jonë”, e enjte, 31 mars 1994, në faqet 5-6, është publikuar një intervistë e shkrimtarit Ismail Kadare,...

Facebook