Lidhu me ne

Gatime

Receta / Lulelakër me qumësht dhe vezë

Lulelakër me qumësht dhe vezë

1 kg lulelakër

3 vezë

1 gotë qumësht

1 gotë kos

100 ml vaj ( 1/2  gotë)

1 lugë çaji piper I kuq

kripë dhe piper të zi

2 lugë gjelle miell

1/2  lugë kafe pluhur pjekës

1 lugë çaji gjalp

100 gr djath pice

Përgatitja:

Vendosni në zjarr një tenxhere në ujë të valuar. Pastrojmë lulelakrën dhe e bdajmë atë në boçe të vogla e shpëlajmë mirë. Shtojmë në tenxhere me ujë të valuar dhe kripë dhe më pas bocet e lulelakrës I lëmë të ziejnë vec 3 minuta e më pas I kullojmë. Vendosim lulelakrën në një tas. në një ts rrahim vezët, shtojmë qumështin, 100 ml vaj dhe kos, piper I kuq, kripë, piper të zi I përziejmë mirë të gjtihë përbërësit në tas dhe 2 lugë gjelle miell dhe 1/2  lugë kafe pluhur pjekës dhe vazhdojmë përzierjen. Lyejmë një tepsi me pak gjalp e përkasim pak , nivelojmë bocet e lulelakrës dhe e vendosim në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.Pas 20 minutash nxjerrim tavën nga furra e spërkasim me djath pice të grirë dhe e vendosim përsëri dhe 5 minuta të tjera sa djthi të shkrijë. E servirim të ngrohtë.

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook