Lidhu me ne

Gatime

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës ketogjenike

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Dieta ketogjenike është bërë e njohur.

Studimet kanë zbuluar se kjo dietë me karbohidrate shumë të ulëta, me shumë yndyrë është efektive për humbjen e peshës, diabetin dhe epilepsinë.

Ka gjithashtu prova të hershme që tregojnë se mund të jetë e dobishme për lloje të caktuara të kancerit, sëmundjen e Alzheimerit dhe sëmundje të tjera gjithashtu.

Akoma, kërkohet një studim me cilësi më të lartë për dietën për të përcaktuar sigurinë dhe efikasitetin e saj afatgjatë

Një dietë ketogjenike zakonisht kufizon karbohidratet në 20 deri në 50 gramë në ditë. Ndërsa kjo mund të duket sfiduese, shumë ushqime ushqyese lehtë mund të futen në këtë mënyrë të të ngrënit.

Këtu janë disa ushqime të shëndetshme për të ngrënë në një dietë ketogjenike.

Ushqime deti

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Perime me pak karbohidrate

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Djathë

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Avokado

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Mishi dhe mish pule

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Vezët

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Vaj kokosi

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Kos i thjeshtë grek dhe gjizë

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Vaj ulliri

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Arra dhe fara

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Manaferrat

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Gjalpë dhe krem

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Petë Shirataki

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Ullinj

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Çaj pa sheqer

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Çokollatë e zezë dhe pluhur kakao

16 ushqime për t’u ngrënë gjatë dietës

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook