Lidhu me ne

Gatime

Si të përgatisni fileto pule marinuar me uthull molle dhe erëza

Do të lëpini gishtat/ Si të përgatisni fileto pule me uthull

Një recetë e thjeshtë, e lehtë për t’u përgatitur por me një shije të mrekullueshme.

Ideale për t’u përgatitur në çdo kohë dhe për t’u kombinuar me çdo gatim duke i shtuar shijen çdo recete.

Ju sjellim më poshtë hapat e thjeshtë që duhet të ndiqni për të provuar vetë në shtëpi këtë recetë me shije fantastike.

Përgatitja e Filetove të Pulës me Uthull 

Përbërësit

4-5 Fileto Pule (ose pjesa e gjoksit të pulës e ndarë në fileto)

3-4 lugë gjelle Uthull Molle

Erëza (Mund të përdorni erëzat që preferoni më shumë, rozmarinë, piper të zi ose të kuq, rigon ose edhe majdanoz)

Kripë

2 lugë gjelle Vaj Ulliri

Përgatitja

Si fillim AgroWeb ju udhëzon që të shtoni në një tas të madh uthullën e mollës, vajin e ullirit, kripën dhe erëzat që preferoni.

Përziejeni mirë që të gjitha bashkë.

Lyeni një e nga një, filetot e pulës dhe në fund vendosini të gjitha në tasin me masën e marinimit që keni përgatitur dhe lërini të marinohen për 2-3 orë.

Më pas, merrni një tavë, shtroni aty letër pjekjeje.

Vendosni me radhë filetot, spërkatini me vaj ulliri dhe pak kripë dhe futini të piqen në furrë të parangrohur në 170 gradë.

Gjatë kohës që piqen kontrollojini herë pas here duke i kthyer nga të dyja anët.

Piqen përreth 15 apo 20 minuta derisa filetot të zbuten plotësisht dhe të marrin ngjyrën e artë të pjekjes.

Serviren të ngrohta.

Kjo recetë e thjeshtë por e mrekullueshme në shije shoqërohet në mënyrë fantastike me sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura furre, patate furre, supa të ndryshme, por edhe fërgesa, salca, apo edhe djathra të ndryshëm.

Gjithashtu kjo recetë mund të shoqërohet edhe me turshi të ndryshme të përgatitura në shtëpi.

Nëse preferoni gjatë përgatitjes filetot mund t’i piqni edhe me perime të tjera, të cilat në varësi të llojit që do përzgjidhni mund të kaurdisni pak më parë se t’i piqni në furrë.

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook