Lidhu me ne

Gatime

22 ushqime me shumë fibra që duhet të hani

22 ushqime me shumë fibra që duhet të hani

Fibrat janë tepër të rëndësishme.

Lë stomakun tuaj të patretur dhe përfundon në zorrën e trashë, ku ushqen bakteret miqësore të zorrës, duke çuar në përfitime të ndryshme shëndetësore.

Lloje të caktuara të fibrave gjithashtu mund të nxisin humbje peshe, të ulin nivelet e sheqerit në gjak dhe të luftojnë kapsllëkun.

Akademia e të Ushqyerit dhe Dietetikës rekomandon konsumimin e rreth 14 gramë fibra për çdo 1000 kalori që konsumoni çdo ditë. Kjo përkthehet në afërsisht 24 gram fibra për gratë dhe 38 gram për burrat.

22 ushqime me shumë fibra që duhet të hani

Çfarë është fibra?

Fibra është një term që vlen për çdo lloj karbohidrati që trupi juaj nuk mund të tresë.

Fibra ofron shumë përfitime shëndetësore, por është e rëndësishme të përfshini ushqime që përmbajnë fibra gradualisht gjatë disa ditëve për të shmangur efektet e padëshirueshme, të tilla si fryrja e gazit dhe gazrat.

Pirja e sa më shumë ujë ndërsa rritni marrjen e fibrave mund të ndihmojë gjithashtu në largimin e këtyre simptomave.

Këtu janë 22 ushqime me shumë fibra që janë të shëndetshme dhe të kënaqshme.

22 ushqime me shumë fibra që duhet të hani

Dardha (3.1 gram)

Luleshtrydhe (2 gram)

Avokado (6.7 gram)

Mollë (2.4 gram)

Mjedra (6.5 gram)

Banane (2.6 gram)

Karrota (2.8 gram)

Panxhar (2.8 gram)

Brokoli (2.6 gram)

Angjinarja (5.4 gram)

Lakër Brukseli (3.8 gram)

Thjerrëza (7.3 gram)

Fasule (6.8 gram)

Bizele të ndara (8.3 gram)

Qiqra (7 gramë)

Quinoa (2.8 gram)

Tërshëra (10.1 gram)

Kokoshka (14,4 gram)

Bajame (13.3 gram)

Farat Chia (34.4 gram)

Patate të ëmbla (2.5 gram)

Çokollatë e zezë (10.9 gram)

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook