Lidhu me ne

Gatime

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Ekziston një korrelacion midis ngjyrave të ndryshme të perimeve dhe përfitimeve shëndetësore që ato ofrojnë. Perimet e kuqe janë të njohur për vetitë e tyre antioksiduese, ndërsa ato jeshile janë të famshëm për ndihmën në shëndetin e mirë të syve – dhe perimet e verdha shpesh konsiderohen si një burim i mirë i proteinave. Por si duhet t’i hamë të gjitha këto ushqime për të maksimizuar përfitimet e tyre ushqyese?

‘Bright Side’ ju inkurajon të mësoni se cilat ushqime kanë më shumë minerale dhe vitamina në mënyrë që të mund të merrni një vendim të informuar se çfarë të hani dhe çfarë të hidhni tutje.

Bananet

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Bananet janë një fuqi ushqyese, duke përfshirë vitaminat B dhe C, si dhe magnez dhe kalium. Dhe janë ato gjëra “si vija” midis bananes dhe lëvozhgës së saj që janë të ushqyeshme e të shëndetshme. Quhen “tufa floeme” dhe shpërndajnë ujë dhe lëndë ushqyese në të gjithë frutat. Gjithashtu ka të ngjarë të përmbajnë më shumë lloje të fibrave dhe do të bëjnë një shtesë të shkëlqyeshme në dietën tuaj. Prandaj mos i hidhni por konsumojini!

Domatet

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Zierja e një domate mund të tingëllojë si blasfemi, por domatet e gatuara lëshojnë një antioksidant që lufton kancerin, likopenin. Ndodh sepse nxehtësia prish muret më të ashpra të qelizave në bimë, duke lejuar trupin tonë të thithë lëndët ushqyese më lehtë.

Rrepë, panxhar dhe rrepë zvicerane

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Jeni absolutisht të saktë nëse i hani këto perime për gjethet e tyre, por rrjedhjet e tyre janë gjithashtu të ngrënshme. Rrjedhjet e gatuara sigurojnë një dozë glutamine, një acid i veçantë që ndihmon në shërimin e trupit. Ata gjithashtu shijojnë një gjë të mrekullueshme kur të jenë zbardhur dhe pjekur në vaj ulliri. Kështu që shfrytëzoni maksimalisht blerjen tuaj të perimeve duke ngrënë të gjitha pjesët e saj dhe kështu merrni një grusht më të madh vitaminash.

Patatet

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Ngrënia e një patate me lëkurën e saj siguron më shumë fibra, vitamina dhe minerale sesa do të bënte pa të. Midis tyre janë vitamina C, disa vitamina B, hekur, kalcium dhe kalium. Kjo lëndë ju jep energji, zvogëlon stresin dhe përfiton kockat dhe tretjen tuaj. Mënyra më e mirë për ta mbajtur lëkurën të ngrënshme është të piqni pataten.

Mollë dhe portokall

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Hani këto fruta me lëvore! Lëvoret e mollës përmbajnë antioksidantin, quercetin, i cili bën mrekulli për zemrën dhe trurin tuaj. Lëvoret e portokallit kanë përbërje të quajtur flavones, të cilat ulin kolesterolin dhe mbrojnë zemrën.

Vezët

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Ndërsa vezët bëhen më të tretshme kur gatuhen, nxehtësia e lartë mund të dëmtojë disa nga lëndët ushqyese të tyre. Për shembull, mikrovalimi, skuqja dhe vezët e zierjes së fortë zvogëlon numrin e antioksidantëve të pranishëm dhe oksidon kolesterolin në vezë. Kjo do të thotë që vezët e ziera të pjekura dhe të buta janë më të shëndetshmet për t’u ngrënë – ato shfrytëzojnë më së miri proteina dhe i mbajnë gjërat e paprekura. Këto metoda gjithashtu nuk shtojnë ndonjë kalori shtesë.

Qepa dhe hudhra

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Thërrmimi dhe copëtimi i qepës dhe hudhrës çliron aliinazën, një enzimë që ndihmon në krijimin e një lënde ushqyese të quajtur alicinë. Allicina, kur hahet, ndihmon në krijimin e përbërjeve të tjera që na mbrojnë nga sëmundjet. Gjithashtu, si qepa ashtu edhe hudhra përmbajnë squfur, i cili bashkohet mirë me ushqime të pasura me hekur dhe zink, si gjel deti, viçi dhe mëlçi.

Drithërat dhe fasulet

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Përbërjet që ndodhin natyrshëm në drithëra dhe fasule mund t’i bëjnë ato të vështira për t’u tretur. Kur thithni fasulet dhe drithërat, ju po zvogëloni sasinë e këtyre përbërjeve, duke i bërë mineralet brenda më të disponueshme dhe tretjen më të lehtë. Gjithashtu ju ndihmon të përthithni më mirë minerale si hekuri, kalciumi dhe zinku, të cilat lirohen nga uji i ngrohtë. Nëse ndonjëherë blini fasule të kuqe, zhytini dhe zieni ato. Përndryshe, ato mund të shkaktojnë të vjella të forta dhe diarre.

Të gjelbrat

Ushqimet e shëndetshme që po i konsumojmë gabim

Çdo gjë e gjelbër duhet të hahet e gjallë. Lakrat e Brukselit, brokoli, avokado, spinaqi dhe të gjitha zarzavatet e tjera përmbajnë lëndë ushqyese të tretshme në ujë që janë të ndjeshme ndaj nxehtësisë.

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook