Lidhu me ne

Gatime

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në mëngjes

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në

Të gjithë duam një trup të bukur dhe elegant, sidomos tani në kohën e koronavirusit ku të gjithë kemi marrë disa kile të tepërta dhe duam t’i heqim domosdo. Por si mund ta bëjmë këtë?

Dritare.net ju ka sjellë më poshtë 5 ushqime që nuk duhet t’i hani para orës 10 të mëngjesit nëse doni një trup të shëndetshëm.

Bukë me gjalpë

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në

Njerëzit mendojnë se mëngjesi duhet të jetë një vakt pa yndyrë. Po kjo është e vërtetë sepse gjalpi ka shumë kalori, por ju duhet të gjeni yndyrën e shëndetshme. Prandaj shmangni gjalpin që konsumoni normalisht duke e zëvendësuar me gjalpë kikiriku. Gjalpi i pastër i kikirikut mund t’ju ndihmojë të ndjeheni më pak të uritur gjatë ditës.

Drithërat e mëngjesit

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në

Drithërat janë zgjedhja e shumë njerëzve për mëngjes. Por mos harroni që ata përmbajnë shumë sheqer që më vonë mund t’ju bëhet dhjamë në bark. Në vend të tyre, dritare.net ju sugjeron të hani tërshërë të bërë pa sheqer. Është ushqim i shëndetshëm dhe plot fibra.

Pancakes dhe waffles

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në

Edhe pse janë shumë të lehta për t’u përgatitur, kur nuk keni kohë, pancake dhe ëaffels përmbajnë shumë karbohidrate të rafinuara, të cilat ju bëjnë të ndiheni të uritur gjatë gjithë ditës. Në vend të tyre gatuani diçka me miell ose zëvendësojini me pak bukë.

Kosi me pak yndyrë

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në

Kosi pa yndyrë është bërë një alternativë shumë e preferuar për mëngjes. Por, a e dini që ai përmban sheqer për t’i shtuar aromën dhe pak proteina? Studimet kanë treguar gjithashtu se kosi me yndyrë të plotë në të, ndihmon në humbjen e peshës. Prandaj, konsumoni kos natyral.

Lëngje frutash

Nëse doni trup të bukur, shmangni këto ushqime në

Shumica e lëngjeve të frutave përmbajnë po aq sheqer sa një pije me gaz, dhe kjo i bën ato zgjedhjen më të gabuar për mëngjes. Gjithashtu nuk përmbajnë thuajse asnjë fibër. Mungesa e përtypjes mund t’ju bëjë gjithashtu të ndjeheni më të ngopur, për këtë është e rëndësishme të filloni ditën mundësisht me fruta

Me teper

Kryesore3 orë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar3 orë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar3 orë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet3 orë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Stil3 orë më herët

Vishej me të gjëra që mos ta “objektivizonin”, tani Billie Eilish akuzohet se tenton të duket ‘sexy’

Këngëtarja e njohur Billie Eilish është veshur gjithmonë me të gjëra dhe madje në një intervistë dis akohë më parë...

Kioske4 orë më herët

Luli ka kry punë

Nga Ylli Manjani Ato pak anëtarë forumesh në PD, nëse duan të jenë të sinqertë me veten, duhet të pranojnë...

Stil4 orë më herët

Përse Britney Spears është kundra transmetimit të dokumentarit të saj?

Page Six bën me dije se Britney Spears nuk e mbështet dokumentarin e ri të Netflix, “Britney vs Spears”. “Ky...

Radar4 orë më herët

83% e votuesve të PS mendojnë se qeverisja është shumë e korruptuar

Korrupsioni në qeverisje është një pikë ku bashkohen shumica e qytetarëve shqiptarë pasi pavarësisht preferencave politike, mendojnë se shteti është...

Radar4 orë më herët

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria: Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.Vdekja e Ilia Karelit,...

Radar4 orë më herët

Rama fotot me “babën” e tij, George Soros. Mungon Basha…

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ku edhe ka marrë pjesë në Asamblenë e 76-të të OKB-së,...

Facebook