Lidhu me ne

Aktualitet

Rritje me 22% në gjobat e parkimit gjatë 2020 në Tiranë

Veliaj and Ylli for the big change in Vora: Do not vote anymore for those  who blew up Gerdec; we have to catch up on lost time - Politikë

Pavarësisht izolimit dhe kufizimeve të rrepta në lëvizjen e makinave, Bashkia e Tiranës lëshoi ​​një numër rekord gjobash në vitin 2020.

Vendi ishte në izolim të plotë për gati dy muaj, me biznese të mbyllura dhe lëvizje të kufizuar. Gjatë vitit të shkuar, ekonomia u tkurr me mbi 10% dhe rreth 50 000 persona humbën punën.

Përkundër kësaj, Policia bashkiake vendosi rreth 265 315 gjoba për parkimin e makinave. Kjo ishte një rritje prej gati 60 000 gjobash ose 22% më shumë se i mëparshëm.

Rritja u vërejt qëkur Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj erdhi në pushtet në 2016. Prej asaj kohe deri në 2020, numri i gjobave gati u 10-fishua.

Në të gjitha lagjet e qytetit, rregullat e reja mbi parkimin u futën pothuajse pa paralajmërim. Banorëve iu kërkohet të ekspozojnë lejen e parkimit në xhamin e përparmë të automjetit. Kjo kapi shumë njerëz në befasi, përfshirë edhe mbi 10 000 plus të huajt që jetojnë në qytet.

Pati raporte se gjobat po vendoseshin edhe në rastet kur leja e parkimit disponohej. Mënyra e vetme për të kundërshtuar gjobën është së pari ta paguani dhe pastaj, ta apeloni. Ky proces, duke përfshirë kohën e kaluar dhe vështirësitë në marrjen mbrapsht të parave, ha shumë kohë.

Këto gjoba, që kontribuojnë me miliona në Bashki çdo vit janë quajtur “taksa të fshehta” nga Agron Haxhimali, Drejtori Ekzekutiv i Shoqatës së Bashkive Shqiptare. Ai tha se ato ishin një mënyrë për të mbledhur më shumë të ardhura nga Bashkia.

Tirana aktualisht lëshon 20 herë më shumë gjoba se Durrësi dhe tre herë më shumë se Fieri, Shkodra dhe Vlora së bashku.

Me teper

Kryesore7 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske8 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar8 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport22 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil22 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal23 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook