Lidhu me ne

Gatime

10 ushqimet kryesore të vjeshtës për një shëndet të mirë

Image result for autumn food | Fruit in season, Fruit, Vegetables

Me ardhjen e vjeshtës, organizmi përballet me një ndryshim të rëndësishëm të stinës, në fakt ai kalon nga klima e butë e verës në të ftohtin e parë, ndonjëherë edhe të papritur, të vjeshtës.

Kjo është arsyeja pse ne jemi gjithashtu më të ndjeshëm ndaj viruseve të para-gripit gjatë kësaj kohe.

Gjëja e parë që duhet bërë është të filloni një dietë që ngre mbrojtjen. Le të zbulojmë se si ta bëjmë atë përmes asaj që hamë: këtu janë 10 ushqimet kryesore që na ndihmojnë të bëhemi më të shëndetshëm.

1) Kungull. Shumë herë kemi shpjeguar vetitë e shumta të kungullit. Është një perime tipike vjeshtore e pasur me vitamina A, C dhe grup B, gjithashtu është e pasur me kripëra minerale duke përfshirë fosfor, hekur, magnez dhe kalium. Ka virtyte qetësuese dhe ndihmon sistemin nervor qendror, prandaj është gjithashtu i mirë për të luftuar ankthin dhe stresin.

2) Mollë. Thënia e vjetër thotë: “Një mollë në ditë e mban mjekun larg”. Dhe me të vërtetë mollët janë fruta të pasura me substanca të dobishme. Ne mund t’i gjejmë gjatë gjithë vitit, por cilësitë më të njohura të vjeshtës janë sigurisht shijet e arta. Mollët e gatuara ose të papërpunuara thyejnë urinë para dhe pas stërvitjes. Edhe lëvozhga, nëse blini ato organike, është e pasur me substanca të dobishme duke përfshirë bromidet që përmirësojnë cilësinë e gjumit.

3) Kërpudha. Janë një ushqim që duhet përfshirë në dietën e vjeshtës. Arsyeja? Ato janë të ulëta në kalori, por ofrojnë energji dhe i japin trupit ujë dhe kripëra minerale. Ato gjithashtu forcojnë kockat, thonjtë dhe dhëmbët.

4) Kaki. Nëse jeni sportiv, një frut nga i cili nuk mund të hiqni dorë në vjeshtë, edhe sepse gjendet vetëm në këtë periudhë, është hurma. Me një shije të ëmbël, hurma ka veti diuretike dhe ndihmon në luftimin e celulitit dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminës C.

5) Gështenja. Një simbol tjetër i vjeshtës janë gështenjat. Por sa të mira janë gështenjat e pjekura? Një koncentrat i mirëqenies atëherë pasi ato janë të pasura me minerale përfshirë kalcium, fosfor, natrium dhe kalium. Ato ndihmojnë kur trupi është i stresuar për ta rehabilituar atë. Ato gjithashtu ofrojnë një dozë energjie dhe karbohidratesh dhe promovojnë lëvizshmërinë e zorrëve.

6) Shegë. Është fryt i shegës dhe ofron shumë antioksidantë. E përkryer për të luftuar rrudhat pasi përmban vitaminë A dhe kalium. E dobishme në luftën kundër radikalëve të lirë, shega gjithashtu ndihmon mëlçinë dhe veshkat dhe përmirëson funksionet e zemrës.

7) Rrushi. Si të mos përmendim rrushin ndër 10 ushqimet kryesore? Një burim i vërtetë i vitaminave B, përfshirë B1 dhe B2, por edhe vitaminë C. Jo vetëm kaq, rrushi përmban edhe kripëra minerale si magnez, kalium, kalcium, hekur, fosfor. Pastaj në rrush ka resveratrol i cili ka një fuqi të lartë antioksiduese dhe ndihmon kundër rreziqeve kadio-vaskulare.

8) Kopër. Detoksifikues dhe pastrues, kopëri është një nga perimet më të mira për t’u pastruar në vjeshtë dhe dimër. Të pasura me vitaminë C dhe kripëra minerale, në veçanti kalium, ato janë gjithashtu të shkëlqyera në rastin e një diete me kalori të ulët. Ai stimulon tretjen dhe ul barkun.

9) Arra. Ndër frutat e thata, arrat nuk mund të mungojnë, në fakt ato janë një burim i proteinave bimore por edhe të omega 3. Antioksidantë të shkëlqyeshëm dhe të dobishëm për tretjen ndihmojnë edhe në përtëritjen e qelizave.

10) Kivi. Ky frut është gjithashtu një aleat i vlefshëm për të luftuar sëmundjet sezonale pasi ndihmon sistemin imunitar. E pasur me vitaminë C, vetëm mendoni se përmban më shumë se limon, por edhe në kripëra minerale dhe antioksidantë. Ndihmon mbrojtjen imune, zorrën për të kryer funksionet e saj në mënyrë korrekte dhe sistemin kardiovaskular.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil9 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil9 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil9 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil9 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook